3 Günde 11 Kadın Öldürüldü: ‘Çok Öfkeliyiz’

Kadına yönelik şiddet her geçen gün artamaya devam ediyor. Kadın cinayetlerini durdurmak için ciddi adımlar atılmazsa, kadın kıyımı sürecek. CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, kadına yönelik erkek şiddetinde vahim tabloya dikkat çekti. 3 günde 11 kadın erkekler tarafında katledildi.

Kadınların yardım çığlıklarının duyulması için kaç kadının öldürülmesi gerekiyor?

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması sonrası kadın cinayetlerinde artış gözlemlendi. İktidar kadın cinayetlerine ilişkin kulağını kapatırken, kadını şiddetten koruyan 6284 sayılı kanunu hedef almaktan geri durmuyor. 

Her yeni güne bir kız kardeşimizi kaybederek uyanıyoruz. Kadınların yardım çığlıklarının duyulması için kaç kadının öldürülmesi gerekiyor?

Anka’nın haberine göre, CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, yaptığı yazılı açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının, kadın cinayetlerindeki yükselişin önemli nedenlerinden biri olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

‘İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden iktidar ve 6284’ü hedef alanlar da bu cinayetlerden siyaseten sorumludur’

‘Kadınların sahiplendirilmesi gerektiğini savunanlarla, kadın vekil adaylarının fotoğraflarını yalnızca bir siluetten ibaret kılanlarla ittifak kuran bir iktidar var. Bu iktidar tarafından korunan, iyi hal indirimi alacağını bildiği için elini kolunu sallayarak cinayet işleyen katillerle karşı karşıyayız. İşlenen cinayetlerin sorumluları sadece bu katiller değildir. Bu şiddetin tohumları yalnız katillerin bedenlerinde değil, aynı zamanda iktidarın köklerindedir. Şiddet faillerini koruyan, İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden iktidar ve 6284’ü hedef alanlar da bu cinayetlerden siyaseten sorumludur.”

‘Gerçek verilerin gizlenmesi amacıyla ismi geçirilmeyen kadınlardan haberdarız’

”Kadına karşı şiddeti önlemek için sahada çalışan kişilerden, polis telsizlerinde kadın cinayetlerinin anons edilmediği yönünde duyumlar alıyoruz” diyen CHP’li Gökçen, ”Kadına yönelik şiddetteki gerçek verilerin gizlenmesi amacıyla ismi geçirilmeyen kadınlardan haberdarız. Gerçek veriler ne yazık ki basına yansıyanlardan çok daha fazlasına tekabül ediyor” dedi. 

‘Hiçbir kız kardeşimizin yalnız hissetmemesi için biz buradayız’

Açıklamasında kadın cinayetlerini önlenmesi adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ı da sorumluluk almaya davet eden Gökçen, şöyle devam etti:

“14 Mayıs seçimlerinden bugüne en az 37 kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın göreve başladığı 5 Haziran’dan bugüne kadar ise en az 16 kadın katledildi. Sayın Bakan, bu ülkede yaşayan tüm kadın ve çocukların yaşamından ve güvenliğinden doğrudan sorumludur. Biz de kendisinden, acilen bu sorumluluğun farkına varmasını ve kadınlarla çocukların yaşam haklarını koruyacak tedbirleri almasını bekliyoruz. Ne olursa olsun, hiçbir kız kardeşimizin yalnız hissetmemesi için biz buradayız ve tüm varlığımızla mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx