Almanya haziranda tekrar cari fazlaya döndü

AB, ABD ve Çin’in talebinin artması sayesinde Almanya’nın ihracatı bir evvelki aya kıyasla haziranda yüzde 4,5 artarak beklentileri aştı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) bugün açıkladığı bilgilere nazaran Avrupa’nın en büyük iktisadında haziranda ihracat bir evvelki aya kıyasla yüzde 4,5 artarken ithalat da mayısa nazaran yüzde 0,2 yükseldi.

Avrupa Birliği (AB), ABD ve Çin’den gelen talep sayesinde kaydettiği bu performansla Almanya mayısta verdiği tarihi seviyedeki cari açıktan tekrar cari fazla bölgesine döndü. Almanya’da ihracat üst üste üçüncü ayda da artmış oldu.

İHRACATTAKİ BÜYÜME İDDİALARI GERİDE BIRAKTI

Reuters’ın haberine nazaran mevsimsellikten arındırılmış bilgilere nazaran Almanya haziranda 6,4 milyar Euro ticaret fazlası verdi. İddialar 2,7 milyar Euro seviyesinde ticaret fazlası kaydedileceği tarafındaydı.

Reuters anketine katılan analistler ihracatta yüzde 1’lik, ithalatta ise yüzde 1,3’lük artış iddia etmişti.

Almanya’nın en büyük ihracat pazarı olan ABD’ye yapılan ihracat mayısa kıyasla haziranda yüzde 6,2 arttı, AB’ye ihracatsa yüzde 3,9 yükseldi.

Ancak ekonomistler bilgilerin nominal bazda hesaplandığı ve artan fiyatların tesirini içermediği konusunda uyardı.

İMALAT GÖSTERGESİ DÜŞTÜ

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle güç fiyatlarındaki artışın son birkaç ayda ithalat üzerinde önemli baskı yaratmasının akabinde Almanya’nın haziran performansı, Euro bölgesi iktisadı için bir ölçü rahatlık manasına geliyor.

Bununla birlikte milletlerarası araştırma kuruluşu S&P Küresel’in 1 Ağustos’ta açıkladığı satın alma yöneticileri endeksine (PMI) nazaran Almanya’nın imalat göstergesi yeni siparişlerde yaşanan daralma nedeniyle iki yıldan bu yana birinci kere temmuzda düştü. Kelam konusu endekse nazaran imalat PMI’ı temmuzda 49,3 kaydedildi. Bir evvelki ay bu kıymet 52 seviyesindeydi.

MAYISTA CARİ AÇIK VERİLMİŞTİ

Öte yandan Almanya mayısta, 1991’den bu yana birinci kere dış ticaret açığı vermişti. Güç ithalatında artan maliyetler ve ihracat gelirlerinin düşmesi 1 milyar Euro’luk cari açığın oluşmasına neden olmuştu.

İhracat nisana kıyasla mayısta yüzde 0,5 azalmış ve 125,8 milyar Euro olmuştu. İthalatsa yüzde 2,7 artarak 126,7 milyar dolara gelmişti.

Related Posts

Kredi kartı borcunu öteleyenlerin sayısı 20 milyona ulaştı

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Lideri Mehmet Bülent Deniz, 36 milyon kredi kartının limitinin periyot bitmeden dolduğunu belirterek, “Semt …

‘Nesine.com’a Rekabet Kurulu’ndan soruşturma

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, D Elektronik Şans Oyunları ve Yayıncılık A.Ş.’nin (Nesine.com) münhasırlık içeren dikey anlaşmaları …

Bakan Nebati’den canlı yayında önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulunuyor. Bakan Nebati’nin açıklamalarından öne …

Rekabet Kurumu’ndan Sahibinden.com’a açılan soruşturmanın ayrıntıları belli oldu

Kurum, sitenin yeni ücretlendirme sistemi ve üyelik fiyatlarını yüksek oranlarda artırdığı iddialarını mercek altına alacak. Vatandaşa …

Korkut Boratav’dan döviz krizi uyarısı: Mevcut durum en fazla birkaç ay daha sürdürülebilir

İktisatçı Korkut Boratav, Türkiye’nin bir kere daha döviz krizi baskısıyla karşı karşıya olduğunu, mevcut durumun en fazla birkaç ay daha …

Seyahat müddeti yedi saatten 2 saate inecek: Temel atma merasimine bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından aldığı bilgiye, 142 kilometre uzunluğundaki çizginin temel atma merasimine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.