Antalyaspor Başkanı Sabri Gülel, TFF’nin Nuri Şahin’e teklifini açıkladı

Antalyaspor Kulübü Başkanı Sabri Gülel, Türkiye Futbol Federasyonu’nun A Milli Takım için yaptığı yardımcı antrenörlük teklifini kabul etmediklerini doğruladı.

Federasyonun, A Milli Futbol Takımı’nın yeni teknik patronu Vincenzo Montella için Türk yardımcı hoca arayışında olduğunu ve bu kapsamda Nuri Şahin’e teklifte bulunduğunu belirten Gülel, “Nuri Şahin’i federasyona çağırdılar, görüştüler. Bu süreçlerin tamamından haberdarım. Hocam istişare yaparak gitti. Ortak kararımız, hocamızın artık üçüncü yılında bir yardımcı hocalık görevine kabul etmemesi gerektiğiydi. Onun zaten iyi bir hoca olma yolunda çok mesafe katettiği konusunda mutabık kaldık, bu görevi kabul etmedik.” ifadelerini kullandı.

Başkan, bu kararı, Şahin’in teknik adam olarak kariyerine daha etkili bir şekilde devam edebilmesi için aldıklarını vurguladı.

“BU KULÜBÜ BATIRMAK, 6 AY 1 SENE”

Kulüpler Birliği Vakfı’nın Başkan Yardımcısı Sabri Gülel, Türkiye’deki futbolun plansız ve kurgusuz bir şekilde yönetildiğini eleştirdi. Özellikle yaşlı ve pahalı futbolcuların transferlerine dikkat çeken Gülel, “Bunu büyük kulüplerimizde de görüyoruz. Türk futbolunda yönetimler tam yetkili, sıfır sorumlu olduğu için herkes imzayı atıp, arkasını çok umursamıyor. Maalesef kulüplerimiz zor duruma düşüyor. Diyelim ki ben görevi bıraktım, liyakatsiz bir yönetim geldi. Bu kulübü batırmak, altı ay ile bir sene içerisinde bir zaman maalesef.” açıklamalarında bulundu.

“YUMURTACI YUMURTA VERMEDİ”

Aynı zamanda Antalyaspor AŞ’nin başkanlığını yürüten Gülel, göreve geldikten kısa süre sonra karşılaştığı mali sıkıntıları da dile getirdi. 13 Mart’ta Antalyaspor başkanlığını üstlenen Gülel, sadece üç gün sonrasında tesislerin elektriğinin kesildiğine ve yumurtacının yumurta temin etmediğine şahit oldu. Bu durumun üzerine ağır borç yüküyle karşı karşıya kaldığını ifade eden Gülel, bu durumun kendisini korkuttuğunu ve paniğe sevk ettiğini itiraf etti.

“BİLİNMEYEN BORÇLAR ÇIKTI”

Antalyaspor Başkanı Sabri Gülel, göreve geldiğinde karşılaştığı mali sorunları detaylandırdı. Başlangıçta 600 milyon lira borçla baş başa kaldıklarını belirten Gülel, bu miktarın zamanla 900 milyon liraya kadar yükseldiğini ifade etti. Gülel, “Sonra bilinmeyen borçlar da çıktı, rakam 700 milyon liraya kadar çıktı. Döviz kurlarındaki artışla borç miktarı 900 milyon liraya kadar yükseldi.” dedi.

Antalyaspor Başkanı Sabri Gülel. Fotoğraf: AA

Antalyaspor’un bir anonim şirket olarak faaliyet gösterdiğini ve Türk Ticaret Kanunu’na tabi olduğunu hatırlatan başkan, “Şöyle bir gerçek de var. Bu bir ticaret. Antalyaspor Anonim Şirketi, Türk Ticaret Kanunu’na tabi. Tek farkı, gelir vergisinden muafiyeti. Onun dışında tüm süreçler Vergi Usul Kanunu’na göre yönetilmesi gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

‘BAKKAL DÜKKANI BİLE YÖNETEMEZLER’

Gülel, yönetim zorluklarını bakkal işletmeciliği ile kıyasladı ve ekledi: “Çok basit bir iş aslında. Bakkal dükkanındaki mantıktan farklı bir şey değil. Bu kadar zor durumlara düşmesinin nedeni, gerçekten bakkal dükkanı daha işletme yetisi olmayan yöneticiler tarafından yönetiliyor olması. Ne gelecek, ne gidecek, ne alınacak, ne verilecek, ne kadar borç var, ne kadar alacak var? Bunlara göre ortaya bir bütçe konulmuyor. Bu genel olarak Türk futbolunun derdi. Yani ehil ellerde olması lazım. Biz ağzımızla kuş tutmadık. Baktığınız zaman muhteşem şeyler de yapmadık. Sadece işimizi doğru yaptık. Bizi bu kadar iyi gösteren şey, diğerlerinin çok kötü olması.”

Ayrıca, başkan, göreve başladığında futbolcuların sekiz ayda bir maaş aldığına ve tesis çalışanlarının dört aydır maaş alamadığına dikkat çekti.

Gülel, göreve geldikten sonra alacakların tamamının zamanında ödendiğini belirtti. Ayrıca yönetim kurulu üyelerine olan borçların da sıfırlandığını vurgulayan başkan, farklı ve yenilikçi bir yönetim anlayışı benimsediklerini dile getirdi.

Gülel, takviyelerle A takıma 11 yeni oyuncu kazandırdıklarını ve kadronun gençleştirildiğini ifade etti. Yapılan doğru transferler ve stratejik hamleler sonucunda kulübün mali yapısının düzeldiğini belirten Sabri Gülel, Antalyaspor’un Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2023-2024 transfer sezonunun en karlı kulübü olarak ödüllendirildiğini de aktardı.

“BUKSA LİGİMİZİN ÜSTÜNDE BİR GOLCÜ”

Antalyaspor Başkanı Sabri Gülel, transfer stratejileri ve kadroya son katılan oyuncular hakkında bilgi verdi. Gülel, transfer döneminde hedefledikleri oyunculardan üçünü kadrolarına dahil ettiklerini belirterek, Fransa’nın Lens takımından kiralık olarak transfer ettikleri Adam Buksa’nın bu oyunculardan biri olduğuna dikkat çekti.

Başkan Gülel, Buksa’nın performansı hakkında, “Görüyoruz ki satın alınması gereken bir oyuncu. Ligimizin üstünde bir golcü. Bunu çok net söyleyebilirim. Bunu zaten ilk maçlarda gördük. Bundan sonra da göreceğiz. Çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Adam Buksa

“STOPER VE SANTRFOR TRANSFERİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Gülel, yakın zamanda yapmayı planladıkları transferlere dair de ipuçları verdi. Özellikle defansın sol tarafına ve forvet hattına takviye yapmayı planladıklarını belirterek, “Devre arasından önce bile olabilir. Defansın sol tarafına genç bir stoper ve Adam Buksa’nın arkasına genç bir santrfor için çalışmalar başladı. Hatta santrfor da ilgili biraz da yol aldık. Bu işi bitirmek istiyoruz. Biz anlaşmamızı yapalım, o kendi takımında oynamaya devam etsin, yarı olunca çıksın bize gelsin şeklinde. Antalyaspor’a transfer her zaman dinamik devam edecek.” şeklinde konuştu.

NALDO’NUN OĞLUNUN DURUMU

Antalyaspor Başkanı Sabri Gülel, futbolcularından Naldo’nun ailesinin geçirdiği kaza hakkında duygu yüklü açıklamalarda bulundu.

Başkan, “Allah kimsenin başına vermesin. Davi, dört yaşında. Kayınpederi hala çok riskli. Davi’nin riski yüksek oranda devam ediyor. Uyanmasını bekliyorlar, günler oldu. Çok üzgünüz, bütün takım olarak çok yaralandık. Naldo duruma kendini ağır ağır adapte ediyor, çalışmalara başlamak istiyor, dönmek istiyor. Çünkü o da kendisinin ve ailesinin psikolojisini toparlamak zorunda. Allah’tan ümit kesilmez. İnşallah evladımız uyanır ve hayata tutunur ama şu an durumu çok zor gözüküyor.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Gülel, Antalya’nın global bir kent olduğunu vurgulayarak, şehirde futbol coşkusunu yükseltmek adına yoğun çaba sarf ettiklerini dile getirdi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx