Asgari Ücret ve Emekli Zammında Yeni Rakam! Siyasi Zam…

2024 yılına az bir zaman kala, asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılacak zamlar gündemde. Prof. Dr. Aziz Çelik, enflasyon tahminlerine göre artışların kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Hem asgari ücretli hem de emeklilere siyasi bir zam yapılabilir” dedi.

Asgari ücrette siyasi karar bekleniyor

Asgari ücretli milyonlarca çalışan, 2024 yılında maaşlarına yapılacak artışı beklerken, iktidarın yılbaşını işaret etmesi ile yapılacak artışa gözlerini dikti. Merkez Bankası’nın 6 aylık beklentisinin yüzde 37,76 olduğunu hatırlatan Çelik, asgari ücrete yapılan artışların siyasi olarak belirlendiğine vurgu yaptı.

“Asgari ücret siyasi bir karar ile belirlenecek” diyen Çelik, “Son 2 yıldır asgari ücret, komisyon ile görüşülmüyor. Temsilcilerin Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin ardından belirleniyor. 2024 yılı asgari ücretinin de bu şekilde siyasi olarak, seçim odaklı belirleneceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Emekliler Temmuz zammı bekliyor

Emekliler ile ilgili olarak belirlenen 5 bin TL’lik ikramiyenin çalışan emekli ve çalışmayan emekli şeklinde ayrılmasının tepkilere neden olduğuna dikkat çeken Çelik, bu durumdan destek primi ödeyen, küçük esnaf, çiftçi gibi emeklilerin faydalanamayacağını kaydetti.

“İşçi emeklileri yasa gereği yüzde 40 civarı bir zam alacak, memur emeklileri ise yüzde 50 civarı zam alacak” diyen Çelik, “Emeklilerin beklentisi Temmuz ayında yapılmayan zammın yapılmasıdır. Emeklilere verilen artışlar eridi bile, bu beklentinin karşılanması bekleniyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx