Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan 5. İslami Dayanışma Oyunları açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, düzenlediği basın toplantısında 5. İslami Dayanışma Oyunları’ndaki son durum hakkında açıklamalar yaptı. Konya’da skandalların gölgesinde gerçekleştirilen tertibin ‘başarıyla’ devam ettiğini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda hem mesken sahipliği hem de sportif muvaffakiyet açısından çok yeterli tertip geçirdiklerini söyledi.

Konya’da düzenlenen tertipte yaşanan skandalları yalnızca SÖZCÜ’nün vatandaşlara duyurmasının ardından Konya Gençlik Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Bakan Kasapoğlu, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları ve 2022 Akdeniz Oyunları’nın akabinde 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda Türk atletlerinin muvaffakiyetlerinin devam ettiğini lisana getirdi.

Çok büyük bir tertibi muvaffakiyetle sürdürdüklerini anlatan Kasapoğlu, “İslami dünyayı büyük yatırımla bir ortaya getiren bir konut sahipliği yapıyoruz. Konya müsamaha, Mevlana kenti. Dünyanın yaşadığı güç süreçte Müslüman dünyayı, ümmeti bir ortaya getiren bir aktiflik. Bu da Türkiye’mize ve sembol kentlerimizden Konya’ya bu nasip oldu. Bu manalı tertibin çıtasını çok lakin çok üste taşıdığımızı sevinçle söz ediyorum” dedi.

KONYA’DA YAŞANAN KİMİ SKANDALLAR

  • Konya BŞ Belediyesi Stadı’nın yeri, açılış merasiminde bozuldu. Konyaspor-Başakşehir maçı Eskişehir’e alındı.
  • Bazı memleketler arası federasyonlar tertibi tanımadığı için hakemler, maç ve müsabakaları kokartsız yönetti.
  • Bisiklette madalya merasiminin anonsları, yeni velodromun ses sistemindeki sorun nedeniyle el megafonuyla gerçekleştirildi.
  • Güreş izlemek isteyen seyirciler, salona sokulmadı. Tesis müdürünün kimseye sormadan kendi başına bu türlü bir karar aldığı ortaya çıktı.
  • Ulaşım aracı yetersizliği nedeniyle atletler otellerine dönemedi.
  • Erkek voleybolcuların maçında ‘Filenin Sultanları’ marşı çalındı.
  • Halterde atletimiz altın aldı, İstiklal Marşı çalınamadı, seyirciler okudu!

HENTBOLDA KAOS

Hentbolda maç programlarındaki değişiklikler, kadro ve hakemleri mağdur etti. Bayan hentbolcularımızın Bangladeş ile oynadığı müsabakanın hakemleri, Konya’yı gezerken maçı kaçırdı. Türk hakemler karşılaşmayı yönetti. Kamerun Bayan Hentbol Kadrosu birinci maçına çıkamadı, 10-0 hükmen yenik sayıldı; turnuvaya devam etti. Erkek Hentbol Ulusal Ekibi’nin kalecisinin forması otelde unutuldu; idman tişörtüyle maça çıktı.

ATLETİZMDE ARKA ARDA FİYASKOLAR

Atletizmde pist yarışlarının 3 gün sonuçlarının dünya sıralaması ve rekor geçerliliği, oyunlar için inşa edilen yeni atletizm pistinde yaşanan teknik meseleler nedeniyle, World Athletics delegeleri tarafından iptal edildi. Minder, direk, kronometre, kablo üzere standart ekipmanların milletlerarası yarış standartlarına uymadığı belirlenirken, tartan pist; beton yerine kum üzerine inşa edilince çöktü. 110 engellide yarışan atletimiz Mikdat Sevler’in takılıp düştüğü mahzur yüzünden altından beton yerine kum çıkan tartan pist, yapıştırıcı ile tamir edildi.

“EN YÜKSEK İŞTİRAKLİ ORGANİZASYON”

Bakan Kasapoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı çatısında üye ülkelerinin katıldığı bir tertip olduğunu hatırlatarak, “Bu manalı birliktelikte bu yıl en yüksek iştirakli tertibi gerçekleştiriyoruz. Daha evvel bu kadar ağır iştirakle bir ortaya gelinen bir tertip olmadı. 2022 yılının en kapsamlı, en büyük spor tertibi. 2 günlük bir süreç var, onu da el birliğiyle büyük coşkuyla tamamlayacağız” diye konuştu.

Katkısı olan herkese teşekkür eden Kasapoğlu, sportmenlerin aldığı başarılara da vurgu yaparak “Açılış törenindeki hoş tablo bizler için farklı bir hoşluktu. Her bir ülkenin kıymetli atletleri Konyalı hemşerilerimizce gönülden alkışlandı. Bu vesileyle tüm Konyalı hemşerilerimize, gönül zenginlikleri için teşekkür ediyorum. Alanda pek çok muvaffakiyet var. Rekor madalyalar var. Türk spor tarihinin en başarılı çoklu branş tertibi tablosu var. Toplam 238 madalyamız var şu ana kadar. Daha evvel Bakü’de 197 madalyamız vardı. Daha 3 gün kala bunu geçtik. Şu ana kadar aldığımız 238 madalya tıpkı vakit İslami Dayanışma Oyunları tarihinde de bir ülkenin aldığı en çok madalya sayısı. Yalnızca Türkiye olarak kendi rekorumuzu geçmedik, oyunlar tarihinin en başarılı ülkesi olduk. Bizden sonraki 3 ülkenin toplam madalya sayısını bile geçtik. Bundan sonra oyunlar tarihinde her bir ülke bizim rekorumuzu kırmaya çalışacak.”

“21 YILLIK SÜRECİN BAŞARISI”

Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’nin 21 yılda büyük bir spor ihtilaline imza attığını vurguladı.

Yaşanan bir muvaffakiyet öyküsü olduğunu anlatan Kasapoğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

“Türkiye’nin 21 yıllık sürecinde bir muvaffakiyet kıssası var. Bir ihtilal var. O ihtilallerden birisi spor ihtilali, gençlik ve spor manasındaki siyasetler var. Cumhurbaşkanımızın engin vizyonu ve güçlü liderliğiyle ortaya koyulan bir muvaffakiyet. 21 yıldan beri ilmek ilmek örülen muvaffakiyet kıssası var. Tesis ihtilali, spor ihtilali en değerli etkenlerinden birisi. Türkiye’nin her bir tarafında, köylere kadar tesislerimizin izlerini, hizmet siyasetini görüyorsunuz. Konya’da da bu süreçte tesisler inşa ettik. Yeni açtığımız veledrom Türkiye’nin birinci, dünyanın en yeterli veledromlarından birisi. Bisiklette de muvaffakiyet çok yakın, buna inanıyorum. Veledromumuzda birçok yıldızları, şampiyonları çıkaracağız. Olimpik havuzumuzdaki maçları gururla izliyorum. Madalyaları gördükçe, pandeminin zorluklarına karşın inşa ettiğimiz havuzumuz açılışı yapılır yapılmaz evlatlarımızın, gençlerimizin muvaffakiyetleri bizler gururlandırdı. En hoş heyecan, bu işin sonucunu görme. Atletizm tesisimiz ortada. Bir spor vadisi inşa ettik. Başka tesislerin modernizasyonu… Karatay Spor ve Kongre Merkez çok özel eser. Mahallî yöneticilerin de muvaffakiyetini göstermek ismine değerli bir gösterge. Türkiye’nin 21 yıllık muvaffakiyet kıssası Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde gerçekleştirdiği ihtilallerin birer göstergesi bunlar.”

“TÜM MADALYALARA TALİBİZ”

Bakanlık yurtlarının kalitesini oyunlarda gördüklerini vurgulayan Kasapoğlu, “Oyunlar Köyü’ndeydim dün Sayın İran Spor ve Gençlik Bakanıyla birlikte. Oranın farklı bir özelliği var. Bu çapta bir tertibe konut sahipliği yapan bir yurt sistemimiz var. Muvaffakiyet öykümüzün kıymetli istikametlerinden birisi yurtlarımız. Konya en yüksek yurt kapasitesi olan vilayetlerimizden birisi. Konuklarımız hayran kaldı. Yeni döneme da yurtlarımızı dolu dolu hazırlıyoruz” sözlerini kullandı.

Kasapoğlu, Konya’ya gelen devlet adamlarının ve atletlerin çok memnun olduğunu lisana getirerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye bundan 20 yıl evvel temsilci dahi bulamadığı branşlarda artık madalyalara talip. Sportmenler, devlet adamları Konya’yı tanıdı, Konya insanıyla tanıştılar. Vakit zaman Konya’da halkımızla bir ortaya geliyoruz. Onların memnunluğunu görüyoruz. 2000’den fazla genç gönüllülerimiz bu tertibin olmazsa olmazı. Bu hoşluğu ne kadar fazla beşere aktarırsak o kadar güzel bir misyonu söz etmiş olacağız. Açılış merasiminde öteki bir tablo da beni duygulandırdı. Türkiye’ye sıra geldiğinde stadın coşkusu. Stadın bir ucundan öteki ucunu Türk kafilesi vardı. Türkiye’deki spor ihtilalinin ulaştığı noktadır. Boşuna spor ihtilali demiyoruz. Hiçbir pürüze, hiçbir yanlışa, hiçbir makûs niyete aldırış etmeden yolumuza devam edeceğiz.”

(AA-sozcu.com.tr)

Related Posts

Sendikacılar yargılanıyor: Bu dava bir karalamadır

Sağlık ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) Eş Genel Lideri ve MYK üyelerinin ortalarında bulunduğu 8 sendikacı hakkında açılan davanın …

Papa Franciscus: Rusya Federasyonu Lideri’ne yalvarıyorum

Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Meydanı’ndaki klâsik pazar duasını yapan Papa, ritüelin dışına çıkarak duanın çabucak başında Ukrayna-Rusya savaşına …

Meteoroloji saat verdi: Kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran Marmara, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Karadeniz ile Kütahya …

27. Periyot 6’ncı yasama yılı 1 Ekim’de başlıyor

TBMM Lideri Mustafa Şentop: 27. Periyot 6’ncı yasama yılı 1 Ekim’de başlıyor. Meclisimiz 1 Ekim 2021 tarihinde başladığı 5’inci yasama yılını …

Hugh Jackman kim, kaç yaşında? Hugh Jackman Türk mü? Hugh Jackman’in aldığı mükafatlar…

Ryan Reynolds, Deadpool hayranlarını heyecanlandıran yeni bir haber paylaştı. Reynolds’ın yer aldığı teaser’da Hugh Jackman’ın Deadpool 3’te …

Afyonkarahisarlı şehit Muhammed Arı’nın annesi hayatını kaybetti

13 Mayıs 2016 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesi Çığlı Üs Bölgesi’nde PKK’lı teröristlerin ateşi üzerine çatışma çıkmış, hain atak sonrası 6 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.