Bebeğin Temizliği Nasıl Yapılır?

Spread the love

Bebeğin Temizliği Nasıl Yapılır?

bebegin-temizligi-nasil-yapilir

Bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte onun temizliği ve bakımını nasıl yapacağınıza dair bir takım tereddütleriniz ortaya çıkabilir, göbek kordonu, yıkanması, cilt bakımı, saçları, elleri, tırnakları ve daha bir çok konuda bilmeniz ve yapmanız gerekli bakımları vardır.

Bebeğin temizliğini ve bakımını yaptığınız su, bakterilerin yok olması açısından temiz, kaynatılmış olmalı ve ılık kullanılmalıdır.

bebegin-temizligi-nasil-yapilir

Bebeğin Göbek Kordonu Temizliği Nasıl Yapılır?

Genellikle göbek kordonu doğumdan sonra 10 gün içinde düşer. Bu süre içerisinde her gün en az 2 kere bu bölgeyi temizleyip hijyen sağlamalısınız, temizleme işlemi için doktorunuzun önereceği bir antiseptiğe batırılmış veya alkole batırılmış gazlı bez veya pamuk kullanabilirsiniz.

bebegin-temizligi-nasil-yapilir

Kordon tamamen iyileşene kadar, nadir de olsa enfeksiyon kapma riski vardır. Herhangi bir enfeksiyon veya kanama durumunda hemen doktorunuza başvurunuz. Göbek kordonu ve bu bölge kuru tutulmalıdır, bebek bezinin kordonun üzerine gelmemesine ve bu bölgeye ıslaklık veya bebeğin tuvaletinin gelmemesine özen gösteriniz, bu özen sonucunda kordon daha kolay düşecek ve iyileşecektir. Göbek bağı düştükten sonrada yara tamamen kapanana kadar o bölgenin her gün temizlenmesi gerekir.

bebegin-temizligi-nasil-yapilir

Bebeğin El Temizliği Nasıl Yapılır? 

Bebeklerin ellerini temizlemek için temizleme sütleri veya bebek sabunları kullanabilirsiniz. günde en az 3-4 kez olmak üzere yumuşak ve ıslak bir süngerle temizleyebilirsiniz ve kurulayabilirsiniz.

bebegin-temizligi-nasil-yapilir

Bebeğin Tırnak Temizliği Nasıl Yapılır? 

Yeni doğan bebeklerde ve ilk haftalarda bebeklerin tırnaklarına çok dikkat etmek gerekir çünkü keskin tırnaklar hem sizin hemde bebeğin yüzünün çizilmesine ve bebeğin kendine zarar vermesine neden olurlar. Bunu önlemek için hem bebeğin ellerine eldiven takmanız hemde tırnakları kesmeniz gerekir. Ufak bebek çıt çıt makasları ile veya kenarları sivri olmayan tırnak makasları ile bu işlemi yapmanız uygundur. Eğer bebeğiniz çok huzursuz oluyorsa tırnaklarını uykusunda kesebilirsiniz.

Bebeğin Saç Temizliği Nasıl Yapılır? 

Saçlar yağlanma oldukça ve banyo sırasında yıkanmalı ve saç yıkama işleminde göz yakmayan ve bebeğin cilt yapısı için özel üretilmiş olan bebek şampuanları kullanılmalıdır.

Bebeğin Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

İlk aylarda bebeklerin gözlerinin çapaklanması çok doğaldır, çapakları temizlemek için su ve pamuk kullanabilirsiniz. Bebeğin gözlerinin yanmaması ve tahriş olmaması için kesinlikle sabun kullanmamanız gerekir.

bebegin-temizligi-nasil-yapilir

Bebeğin Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Islatılmış bir parça bezle kulak temizliğini yapabilirsiniz. Pamuklu çubuk kullanırsanız, kesinlikle kulak içine SOKULMAMASI gerekir, sadece görünen yerleri, dışını ve çevresini temizlemeniz gerekir.

bebegin-temizligi-nasil-yapilir

Bebeğin Burun Temizliği Nasıl Yapılır?

Her sabah kontrol edilmeli ve her pislik görüldüğünde ve tıkandığında temizlenmelidir. Çok yumuşak bir mendil veya pamuklu çubuk ile temizlenebilir. Pamuklu çubuğun kulak temizliğinde olduğu gibi kesinlikle burun içine SOKULMAMASI gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir