Bodrum’da yabancı turist hareketliliği başladı

Turizm cenneti Bodrum, her yıl turist akınına uğruyor.

Bu yıl da, bölgede yaz döneminin sinyal vermesiyle yabancı turist hareketliliği başladı.

Yabancı turistlerin gelmesiyle birlikte bilhassa kentin tarihi noktaları başta olmak üzere plajlar, caddeler, cümbüş yerleri, çarşı üzere noktalarda yoğunluklar gözlendi.

2019 yılında mayıs ve haziran ayı içerisinde İngiltere’den kente 41 bin civarında turist gelirken bu sayı tıpkı periyotta yaklaşık 50 bin hududuna dayandı.

“Okullar kapandığı vakit güzel bir artış olacak”

Okulların tatil olmasıyla birlikte iç pazarda hareketliliğin başlayacağını ve otellerdeki rezervasyon oranlarının artacağını söyleyen Bodrum Otelciler Derneği Lideri Ömer Faruk Dengiz, “Otellerdeki doluluk oranı Ramazan Bayramı’nda yüzde 80-90 civarındaydı. Haziran olarak kıymetlendirme yaparsak rezervasyondaki artışlar stabil yani yüksek oranda bir artış gözlemlenmedi. İlerleyen haftalarda biz bunu göreceğiz. Okullar kapandığı vakit yeterli bir artış alacağını düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Havalimanı öngörüsü: Yıl sonuna kadar 850 bin yolcu

Kentteki alt ve üstyapıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan BODER Lideri Dengiz, şunları söyledi:

“2019 yılı Mayıs ayına nazaran bu yıl İngiltere’den toplamda 49 bine yakın turistin gelmesiyle birlikte yüzde 19,30 oranında artış gözlemlendi. En şaşırtan olay ise 2019 Mayıs ayına nazaran, İrlanda pazarından da yüzde 105 oranında bir artış oldu. Ukrayna pazarında yüzde 95 üzerinde düşüş olması bunun birlikte Rusya’da ise 2019 oranı çabucak hemen birebir kaldı. Genel olarak bakacak olursak tüm ülkeler bazında 2019 yılında mayıs ayı sayıları ile 2022 mayıs sayılarına bakıldığında yüzde 10,9 bir düşüş oldu. Öbür tarafta yolcu gemisi alanında son 3 yıldır yolcu alınmıyordu. Bu yıl yüzde 300’e yakın bir artış gözlenirken, 250 binin üzerinde yolcu bekleniyor. Milas- Bodrum Havalimanı’nın öngörüsü de yıl sonuna kadar 850 bin yolcu yakalanabileceği öngörülmekte.

“12 ay turizm yapmayı biz de düşünüyoruz”

Yerli pazarda şu an hareketlilik yok denilebilir fakat okulların kapanmasıyla birlikte hareketlilik başlayacak. 12 ay turizmi konuşmak için şu an erken, öncelikle Bodrum’un alt ve üst yapısının hazır olması gerekir. Bunlar olursa 12 ay turizm yapmayı bizde düşünüyoruz. İlgili kurumların bu hususta kısa vakitte sonuç alacağını düşünüyorum.”

Bodrum turizmin değerlendirmesi ile ilgili Fatih Terim anımsatması yapan Dengiz, “Bodrum turizmi için genel kıymetlendirme yapacak olursam şu biçimde belirtmek istiyorum, Teknik Yönetici Fatih Terim’in 2016 yılında Avrupa kupasında motivasyon konuşması yapıp, ‘Biz bitti demeden bitmez’ demişti. Biz de bu mottoyla inancımız yüksek tutuyoruz ve çalışıyoruz. Biz bitti demeden bitmeyecek” dedi.

“2019 yılı sayılarını geçmeyi bekliyoruz”

TAV Milas-Bodrum Havalimanı Genel Müdürü İclal Kayaoğlu da “Ocak-haziran devrinin birinci haftası prestijiyle, iç çizgilerde 2019 yılında yolcu sayısı 680 bin iken bu yılın tıpkı periyodunda bu sayı 570 bin olarak gerçekleşti. 2019 yılını yüzde 83 oranında yakaladık. Dış sınırlarda ise 2019 yılında 302 bin olan yolcu sayısı bu yılın birebir devrinde 267 bin oldu. Dış sınır yolcu sayısında 2019’u yüzde 88 yakalamış durumdayız. Dönem sonuna kadar şayet Rus-Ukrayna yolcularında beklentiler gerçekleşmez ise 2019 yılının yalnızca yüzde 5 altında yılı kapatırız. Yaptırımların çözülmesi halinde 2019 yılı sayılarını geçmeyi bekliyoruz” dedi.

“Rusya’dan gelecen sayısında önemli azalma bekliyoruz”

Rusya- Ukrayna savaşının turizmi etkilediğini söyleyen BODER Genel Sekreteri Yiğit Girgin de şunları söyledi:

“Mayıs sonu itibariyle Milas-Bodrum Havalimanı’na geçen sene 21 bin turist gelmişken bu sene 120 bin turist geldi. Bu durum bizler için sevindirici ve keyifli bir haber. Bodrum pazarının haziran ve sonrasında hareketlendiğini düşünürsek hala gidecek yolumuz var. Pandemi sonrasında işlerin düzgün gideceğini beklerken, maalesef Rusya- Ukrayna savaşı şu anda gidişatı biraz etkilemiş görünüyor. Bilhassa Rusya bölgesinden gelecek vatandaşlarda önemli bir azalma bekliyoruz.


“Temmuz ve ağustıs için kuvvetli talep var”

Rakamları incelediğimizde merkez Avrupa ve İngiltere’nin bir epey artış gösterdiğini, tekrar Bodrum’a geri dönme isteğinin devam ettiğini ve artarak gittiğini görüyoruz. Mayıs sonu itibariyle geldiğimiz nokta hoş, artışlarımız müspet. Yabancı turistlerin uçak krizinin devam etmesi ve küresel pazardaki ekonomik hareketlilik nedeniyle çok rahat seyahat edebildiğini göremiyoruz. Bilhassa temmuz ve ağustos için kuvvetli bir talep var. Haziran 15’ten sonra yerli turistin de pazara inmesiyle yüksek doluluklara erişeceğimizi düşünüyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.