Boşanma Sonrası Kadın Psikolojisi Nasıl Olur?

Spread the love

Boşanma Sonrası Kadın Psikolojisi Nasıl Olur?

Boşanma sonrası kadın psikolojisi, boşanmanın nasıl gerçekleştiğiyle de alakalı bir durumdur. Bir ayrılık, bir boşanma genellikle iki rol şeklinde gerçekleşir. Bir terk eden vardır. Bir de terk edilen vardır. Kişinin, kadının ya da erkeğin bu süreçte işin hangi tarafında hangi cephesinde yer aldığı ve onun bu durumdan nasıl etkileneceğini de belirliyor. Terk eden taraf, aslında boşanmanın öncüsü olan buna daha istekli olarak talep eden taraf biraz daha az etkileniyor. Ama eğer istemiyorsa terk edilen konumundaysa kadın, bu süreçten biraz daha olumsuz etkileniyor. Terk edilen taraf için boşanma sonrası süreç açıkçası biraz daha sancılı geçiyor. Her boşanma sonrası aslında süreç 3-4 basamaklı denilen bir aşama aşama gelişim gösterir.

bosanma-sonrasi-kadin-psikolojisi-nasil-olur -1

İlk aşama inker dediğimiz süreçtir. İnker durumu kabullenmeme anlamına gelir. Aslında düzelebilir, aslında iyi olabilirdi, aslında biz boşanmıyoruz, aslında biz birbirimizi seviyoruz gibi ifadelerle kişinin bu süreci kabullenememesidir.

İkinci aşama ise bir önceki aşamadan sonra gelinen suçluluk noktası. Ben böyle yapmasaydım, ben biraz daha kendime baksaydım, biraz daha az konuşsaydım, onun istediklerini yapsaydım, aslında beni terk etmezdi, aslında beni bırakmazdı dediğimiz aşamadır. Bu sürecin biraz daha kısa sürmesi beklenir. Eğer uzarsa beraberinde depresyonu getirebilir.

Üçüncü aşama ise öfkedir. Kişi yavaş yavaş kendisini suçlanma aşamasından çıkarıp karşı tarafı suçlamaya başladığı dönemdir. Benim hatalarım vardı ama karşı tarafında ciddi hataları vardı. Gibi bir aşama aslında sağlıklı bir boşanma süreci geçirdiğinin işaretidir. Öfkeden sonra ise yavaş yavaş öfkenin geçmesi ve kontrol altına alınması gelecektir. Kişinin yavaş yavaş gözünü geçmişten alıp geleceğe çevirmesiyle beraber kişinin boşanma sürecini atlattığını görebilir. Özellikle kadınlarda bunu yaşayabilir.

Boşanma sonrası kadınlarda gözlemlenen bir durum ise tepkisel ilişkiler. Kendini özgüvensiz hissedebilir. Kadınlar kendini güzel bulmayabilir. Kendini beğenilmemiş hissedebilir. Bunun tersini ıspatlamak için ya da ayrıldığı eşine acı çektirmek için rastgele ilişkilere kalkabilir. Şöyle düşünün ; bir yara açık. Enfeksiyon kapma ihtimali çok yüksek. Çok tehlikeli bir dönemden geçiyor. Ve siz o süreçte tamamen pis ortamlarda bulunuyorsunuz. Yaranın çok daha büyümesine ve ciddi anlamda kayıplara neden olunabilir. Çünkü bir önceki ilişkideki sıkıntılarını aşmadan yeni bir ilişkiye girmesi kadını çok çok olumsuz etkileyebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir