CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Manisa’da çiftçi ve muhtarlarla buluştu Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devletin her yıl milli gelirinin en az yüzde 1’inin çiftçiye destek olarak verilmesi gerektiğini belirterek, “Hakkınızı teslim edeceğiz. Siz bankalardan kredi çektiniz, bunların faizlerini sıfırlayacağız. Ana parayı devlete geri ödeyeceksiniz.” dedi.

Manisa programı kapsamında Sarıgöl ilçesine geçen Kılıçdaroğlu, ilçe girişinde servis taşıyıcılarıyla görüştü. Akaryakıt fiyatlarındaki artışlar nedeniyle zorlandıklarını aktaran servis şoförlerini dinleyen Kılıçdaroğlu, taşımacıların sorunlarını çözeceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, burada bir vatandaşın “Suriyelilere ‘davul zurnayla değil, mecbur gideceksiniz’ deyin” demesi üzerine, “Meraklanmayın, ben göndereceğim.” diye yanıt verdi.

Daha sonra belediye salonunda düzenlenen Çiftçi ve Muhtarlar Buluşması’na katılan Kılıçdaroğlu, kimsenin umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini dile getirdi.

Üretimin desteklenmesi gerektiğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Sizin emeğiniz son derece değerlidir. Pandemi bize bir gerçeği daha gösterdi. Tarım, dünyanın tüm ülkelerinde stratejik sektördür. Arabanız olmayabilir, elektrik süpürgeniz olmayabilir ama günde 3 kez karnınızı doyuracaksınız. Eğer siz üretemezseniz bu ülke derin yoksulluk yaşar.” diye konuştu.

Halkın gücüne çok güvendiklerini ve halkın desteğiyle gördükleri yanlışları düzeltmek istediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, “Biz 6 lider bir araya geldik. İkinci kez masanın etrafına oturduk. Benim taşıdığım kaygıları diğer liderler de taşıyor. Biz gönül birliği yaptık, bizim kişisel beklentimiz yoktur. Tek beklentimiz her evde huzur olsun. Cennet gibi topraklarımız var. ” ifadesini kullandı.

“Çiftçinin malları üzerindeki hacizleri kaldıracağız”

Kılıçdaroğlu, devletin her yıl milli gelirinin en az yüzde 1’ini çiftçiye destek olarak vermesi gerektiğini savunarak, “Yani aşağı yukarı 8 milyar lira civarında destek vermesi lazım. 8 milyar lira çiftçiye verseler çiftçi dünyayı besler. Hakkınızı teslim edeceğiz. Siz bankalardan kredi çektiniz, bunların faizlerini sıfırlayacağız. Ana parayı devlete geri ödeyeceksiniz.” görüşünü paylaştı.

Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde çiftçinin malları üzerine konulan hacizleri de kaldıracaklarını bildirdi.

“Millet İttifakı olarak Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Çocuğuna süt içiremeyen anneleri bilirim. İnsanın biraz vicdanı sızlar. Aile destekleri sigortasını getireceğiz. Geliri asgari ücretin altında olan ailelere destek vereceğiz. Kadın gidecek oradan aylığını çekecek. Onu el aleme muhtaç hale getirmeyeceğiz. Kimsenin yoksulluğunu afişe etmeyeceğiz. Sizlere güveniyorum. Beraber el ele vereceğiz.”

“Güneş panelleri kurarak elektrik elde edeceğiz”

Kılıçdaroğlu, çiftçiye tarımsal üretimde kullanması için ücretsiz elektrik sağlayacaklarını, bunu ilk kez Şanlıurfa’da paylaştığını anımsatarak, “Orada ‘Taşlık araziye güneş panelleri kurarak elektrik elde edeceğiz ve bunu çiftçilere ücretsiz vereceğiz’ dedik. Şanlıurfa’dan başlayacağız ve daha sonra bütün Türkiye’ye çiftçilerin tarımda kullandığı elektriği ücretsiz vereceğiz. Ayrıca orada arz fazlasından gelir de elde edilecek. Bu da ortak olanlara kar payı olarak verilecek.” açıklamasında bulundu.

Muhtarların, demokrasinin temeli olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, demokrasinin büyümesi için muhtarların pozisyonunun büyümesi gerektiğini, bu konuda hazırladıkları kanunun TBMM’de AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildiğini sözlerine ekledi.

Toplantı, basına kapalı devam etti.

Related Posts

Meteoroloji saat verdi: Kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran Marmara, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Karadeniz ile Kütahya …

27. Periyot 6’ncı yasama yılı 1 Ekim’de başlıyor

TBMM Lideri Mustafa Şentop: 27. Periyot 6’ncı yasama yılı 1 Ekim’de başlıyor. Meclisimiz 1 Ekim 2021 tarihinde başladığı 5’inci yasama yılını …

Hugh Jackman kim, kaç yaşında? Hugh Jackman Türk mü? Hugh Jackman’in aldığı mükafatlar…

Ryan Reynolds, Deadpool hayranlarını heyecanlandıran yeni bir haber paylaştı. Reynolds’ın yer aldığı teaser’da Hugh Jackman’ın Deadpool 3’te …

Afyonkarahisarlı şehit Muhammed Arı’nın annesi hayatını kaybetti

13 Mayıs 2016 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesi Çığlı Üs Bölgesi’nde PKK’lı teröristlerin ateşi üzerine çatışma çıkmış, hain atak sonrası 6 …

Mağaza Market-Sen’den ‘A101, son kullanma tarihi geçen eserleri satıyor’ savı: ‘Bakanlık seyrediyor…’

Marketlerinde yaklaşık 80 bin TL’ye tekne satacağını belirttiği broşürle dikkat çeken ve son olarak ‘barkod oyunu’ argümanıyla tartışılan A101 …

Gürpınar Hali’nde denetim! Yasak avlanan 1 ton balığa el konuldu

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü koordinesinde, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.