Çin’in mRNA aşısıyla ilgili birinci Omicron dataları geldi: Sinovac’tan daha tesirli

Corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan tipi olan Omicron varyantına karşı Çin merkezli Walvax’ın geliştirdiği corona virüsü aşısının birinci sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Çin merkezli Walvax Biotechnology şirketinin geliştirdiği mRNA bazlı corona virüsü aşısının birinci sonuçları kamuoyu ile paylaşıldo.

ARCoV ismi verilen corona virüsü aşısının Omicron varyantına karşı, Türkiye’de de kullanılan Sinovac’ın üçüncü doz aşısına karşı daha tesirli olduğu ortaya çıktı.

Araştırma sonuçları hakemli bir mecmuada şimdi yayınlanmazken Sinovac ya da Sinopharm aşılarını olan 300 kişinin dahil olduğu araştırmada, Walvax’ın aşısının tesiri araştırıldı.

Yapılan incelemeler sonucunda bu aşılardan iki doz olduktan sonra ARCoV aşısını olanların Omicron varyantına karşı elde ettiği bağışıklık üçüncü doz Sinovac olanlardan yaklaşık 4.4 kat daha fazla olarak kayıtlara geçti.

Araştırmada ARCoV aşısının mRNA teknolojisini kullanan başka aşılara karşı test edilmediği de belirtildi.

533 MİLYONDAN FAZLA BEŞERE BULAŞTI

2019’un son haftalarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, o günden beri 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olurken 533 milyondan fazla beşere bulaşmıştı.

Farklı varyantlara bürünen corona virüsü, en son Omicron varyantı ile yayılma suratını artırmıştı. Bilim insanları corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan cinsine karşı bağışıklık sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.