Çocuklarda Bronşiolit Nedir?

Spread the love

Çocuklarda Bronşiolit Nedir? 

cocuklarda bronsiolit nedir - Çocuklarda Bronşiolit Nedir?

Çocuklarda Bronşiolit Belirtileri Nelerdir?

Dikkat: Tanısı doktor tarafından konulmalıdır. Genellikle önce ateş ve burun akıntısı, sonra solunum zorluğu ve öksürük başlar. Bronşiolit olan çocukların ortalama yaşı 6 aydır. 2 yaşın üstünde görülmez. Çocuğunuzun göğüsten gelen hırıltısı vardır; hızlı nefes alır. Öksürük ve kalın balgam olabilir.

Hırıltı: Akciğerlerdeki en küçük hava yollarının (bronşioller) daralması sonucu oluşur. Bu daralma respiratuar sinsisyel virüs (RSV) gibi bir virüsün neden olduğu enflamasyona bağlıdır. RSV genellikle kışın oluşan salgınlara neden

RSV, süt çocuklarında bronşiolit, 2 yaşın üstündeki çocuklar ve erişkinlerde ise sadece üst solunum yolu enfeksiyonu gibi seyreder. Virüs, hasta kişilerin burun akıntılarında görülür. 1 metreden yakın mesafede öksürme ve hapşırmayla veya göze, buruna değdirdiği elleri ile bulaşır. İnsanlar bu virüse karşı kalıcı bağışıklık geliştirmektedir.

cocuklarda bronsiolit nedir2 - Çocuklarda Bronşiolit Nedir?

Çocuklarda Bronşiolit Nasıl seyreder?

Hırıltı ve zorlu solunum 2-3 günde kötüleşir ve ardından düzelir. Genellikle hırıltı 7 gün, öksürük 14 gün sürmektedir. Bronşiolitin en sık görülen komplikasyonu kulak enfeksiyonu olup, çocukların %20’sinde görülmektedir. Bronşiolit geçiren çocukların az bir kısmı sadece %1-2’si oksijen ve damar sıvı gereksinimi nedeni ile yatırılmaktadır.

Çocuklarda Bronşiolit Tedavisi 

  1. ilaçlar: Doktorunuzun verdiği ilaçları uygulayın.
  2. Öksürük nöbetleri için ılık sıvılar: Boğazın gerisindeki kalın balgam genellikle öksürük nöbetlerine neden olmaktadır. Sıcak sıvılar solunum yolunu yumuşatır.v~ salgıları azaltır. Eger çocugunuz 4 aydan büyük ise sıcak limonata ve elma suyu verebilirsiniz. Aynı şekilde ıslak, sıcak bir havluyu çocuğunuzun ağız ve burnuna uygulayarak, veya sıcak sulu nemlendirici koyarak solunum yolunu
  3. Nemli ortam: Tuzlu su içeren burun damlaları burun tıkanıklığını gidermede daha etkilidir. 3 damla tuzlu su uygulandıktan sonra burun temizleyici ile burunu temizleyin. Bu işlemi bir kaç kere tekrarlayın.
  4. Beslenme: Çocuğunuzun yeterli sıvı almaya teşvik edin. Beslenme genellikle yorucudur ve dolayısıyla anne sütü ya da mamayı az miktarlarda daha sık vermeniz gerekir. Çocuğunuz öksürürken kusarsa onu tekrar
  5. -Sigara içimi: RSV enfeksiyonu olan çocuklar sigara dumanına maruz kalınca solunum sıkıntısı artar. Evinizde sigara içilmesine izin vermeyin.

cocuklarda bronsiolit nedir 1 - Çocuklarda Bronşiolit Nedir?

Doktorunuzu hemen aramanız gereken durumlar ;

  • Nefes alıp vermesi sıklaştığı ve zorlaştığında, hırıltı şiddetlendiğinde
  • Sakinken dakikada 60’ın üstünde nefes alıp verdiğinde

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir