Çocuklarda Yalancı Difteri Neden Olur?

Spread the love

Çocuklarda (KRUP) Yalancı Difteri Neden Olur?

Çocuklarda Yalancı Difteri Neden Olur?; Krup, boğaz, ses telleri, ve solunum borusunun iltihabıdır. Soğuk algınlığı ile oluşur. Ses telleri etrafındaki ödem sesin kabalaşmasına neden olur. En sık 1-5 yaştaki çocuklarda görülür.

cocuklarda yalanci difteri neden olur - Çocuklarda Yalancı Difteri Neden Olur?

Çocuklarda Yalancı Difteri Belirtileri Nelerdir?

Krup geçiren bütün çocukların kalın, havlar tarzda bir öksürüğü vardır. Ses genellikle kabadır. Nefes aldığında kaba ıslık tarzında bir ses çıkar. Hastalık ağırlaştığında, çocuk uyuduğunda veya sakinken bile hırıltı duyulabilir. İleri durumda nefes alıp vermesi zorlaşabilir.

Çocuklarda Yalancı Difteri Nasıl seyreder?

Krup genellikle 5-6 gün sürer ve genellikle gece kötüleşir. En ağır şikayetlere 3 yaş altında rastlanır.

Eğer çocuğunuzda aniden ses kısıklığı ve nefes darlığı gelişirse şunları yapın :

  • Ilık Buhar Tedavisi : Ilık nemli hava, ses tellerini rahatlatmaya yarar ve ses kısıklığını giderir. Bunu sağlamanın en kolay yolu çocuğunuzun burnu ve ağzı üzerine sıcak, ıslak bir havlu koymaktır.

Diğer bir yol ise; nemlendiriciniz varsa onu ılık su ile doldurup çocuğunuzun hemen yanında derin nefes almasını sağlamaktır.

  1. Buhar Banyosu : Aynı zamanda sıcak suyu akıtarak banyo kapısını kapatın. Oda buharlı iken çocuğunuzu en az 10 dk tutun.
  2. Bir çok çocuk bu tedavilerden sonra sakinleşir ve gece boyunca rahat uyur.
  3. İlaçlar buhar tedavisi ve sıvılardan daha yararsızdır. Ateş olduğunda (38. C’den fazla) doktorunuzun önereceği bir ilacı kullanın.
  4. Sıkı Takip : Çocuğunuz yalancı difteri olduğunda onunla aynı odada yatıp izleyin. Sigara dumanına maruz kalmak durumu ağırlaştırabilir.
  5. Bulaşıcılık : Bu duruma neden olan virüsler ateş düşene dek hastanın ilk 3 gününde bulaşıcıdır. Çocuğunuz kendini daha iyi hissettiğinde okula gidebilir.

Eğer çocuğunuzun nefes darlığı devam ederse hekiminizi hemen arayın.

Eğer çocuğunuz morarırsa hemen Acil Servis‘ e başvurun veya ambulans çağırın.

cocuklarda yalanci difteri neden olur 1 - Çocuklarda Yalancı Difteri Neden Olur?

Nefes darlığı olmayan yalancı difterinin evde tedavisi : Kuru hava öksürüğü kötüleştirir. Çocuğunuzun odasını nemli tutun. Eğer varsa nemlendiricisini 24 saat kullanın, odasına nemli havlu asın.

Öksürük nöbetleri için ılık sıvılar : Öksürük nöbetleri ses tellerindeki kalın akıntıya bağlıdır. Ilık sıvılar ses tellerini gevşetmeye ve akıntının giderilmesini sağlar. Elma suyu, limonata veya bitkisel çay gibi sıvılar verin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir