‘Demir Yumruk’ operasyonunda Alaattin Çakıcı savı

Demir çelik kesiminde kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattığı sav edilen firmalara yönelik düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda, Erol Evcil’in de ortalarında olduğu 15 kişi tutuklanmıştı.

T24 muharriri Tolga Şardan, ‘Polis operasyonlarının siyasetteki karşılığı’ başlıklı yazısında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın geçmişinin üç yıl öncesine dayandığını yazdı.

Soruşturma için düğmeye basılan birinci kurumun Hazine ve Maliye Bakanlığı (HMB) olduğunu belirten Şardan, ” Kontrol uzmanlarınca birinci olarak ortaya çıkarılan olaylar zincirinin devamında birinci kriz HMB’nda yaşandı. Vazifesi alan müfettişin elde ettiği birinci tespitler sonrasında müfettiş değişimi yaşandı.

Zaman içinde hazırlanan rapor ve geniş kanıtlarla bir arada hazırlanan evrak HMB’nca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Savcılığın Emniyet’e verdiği talimatlar sonrasında belge tamamlanarak operasyon etabına geçildi” dedi.

Şardan yazısında şu bilgileri paylaştı:

“Ankara’daki soruşturmanın öne çıkan iki ismi var. Birincisi, Türkiye’nin son 30 yılında organize cürüm örgütlerinin faaliyetlerinde tanınan iş insanı Erol Evcil. Zeytincilikle başlayan ticari ömründe yolunun yeniden çok bilinen isimlerden Alaaddin Çakıcı’yla kesişmesi sonrasında Nesim Malki cinayeti başta olmak üzere kimi karanlık çete olaylarının merkezinde yer alan isim Evcil.

Evcil’in içinde olduğu işlerde Çakıcı’nın ismini eksik bırakmak olmaz. Ki; emniyet kaynaklarından edindiğim bilgilere nazaran, geçmişte birlikte olan Evcil ve Çakıcı ortası Çakıcı’nın cezaevinde olduğu periyotta bozuldu.

İddiaya nazaran, evvelden kalan 25 milyon dolarlık alacak – verecek işi, soğukluğun baş nedeni. Çakıcı’nın cezaevinden Evcil’e yolladığı “çıkınca mallarına el koyacağım” bildirisini dikkate aldığımızda Demir Yumruk soruşturmasının zamanlamasının manası farklılaşıyor.

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin teşebbüsleriyle cezaevinden tahliye edilen Çakıcı, hala sessizliğini sürdürüyor. Her ne kadar kamuoyunun göz önünde bulunmasa da Çakıcı, geçmişten kalan defterlerin hesaplarını teker teker kapatıyor güya.

Ankara’daki soruşturmada gözaltıların yapılmasıyla eş vakitli olarak şüphelilerin şirketlerine kayyım atanması, atanan şirketler ortasında Evcil’in şirketlerinin bulunması, isimli soruşturmanın ötesinde madalyonun öteki yüzünün fotoğrafını ortaya koyuyor.

Aynı belge içinde yer alan öbür sanıklardan Hüseyin Eryılmaz ise, Hatay’ın Payas ilçesinde demir çelik dalında ticaret yapıyor. Birebir vakitte Yozgatlı olan Eryılmaz’ı ziyaret eden isimler ortasında Jandarma Genel Kumandanı Orgeneral Arif Çetin de var.

Çetin’in daha evvel de organize kabahat örgütü önderleri Selahattin Yılmaz ve Galip Öztürk’le görüşmeleri ortaya çıkmıştı.

Burada bir kulis bilgisi aktarayım. Bilindiği üzere İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın İnce, TBMM tarafından Sayıştay üyeliğine seçildi. 30 yıla yakındır mülki yönetimde misyon alan İnce, Sayıştay üyesi seçilir seçilmez çabucak 1 Temmuz günü yeni vazifesinde iş başı yaptı. Altı yıla yakın müddet boyunca İçişleri Bakanlığı’nda müsteşarlık ve bakan yardımcılığı yapan İnce, nedense veda merasimi bile düzenlenmeden apar topar Sayıştay’a geçti.

İnce’den boşalan bakan yardımcısı koltuğunun adaylarından birisi de mevcut Jandarma Genel Kumandanı Çetin olarak bakanlık kulislerinde konuşuluyor. Emekli olup Soylu’nun da dayanağı ile bakan yardımcısı olması beklenen Çetin’in tutuklanan Eryılmaz’la ortaya çıkan fotoğrafından sonra gelişmelerin nasıl olacağı merak konusu.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Türkiye’de bin pilotun işini 300 kişi yapmak için çalışıyor

Türkiye’deki pilotlar şiddetli çalışma şartları nedeniyle problemler yaşıyor. ÂLÂ Partili İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclis üyesi ve …

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan 5. İslami Dayanışma Oyunları açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, düzenlediği basın toplantısında 5. İslami Dayanışma Oyunları’ndaki son durum hakkında …

Kurye, motosiklet çalmaya çalışan hırsızın üzerine uçtu

Zeytinburnu Yeşiltepe Mahallesi’nde, 14 Ağustos Pazar günü saat 03.30 sıralarında sipariş getiren Yavuz Dursun isimli motosikletli kurye …

Sancaktepe’de sünnet düğününde tekme ve yumruklar havada uçuştu

İstanbul’un Sancaktepe ilçesine bağlı, geçtiğimiz gün saat 23.30 sıralarında, ortalarında hasımlık bulunan 2 aile ortasında arbede çıktı …

Karagümrük’ün yeni kanat oyuncusu Atalanta’dan!

Spor Toto Harika Lig takımlarından Fatih Karagümrük, transfer çalışmalarına devam ediyor. Kırmızı-siyahlılar son olarak geçtiğimiz dönem kiralık …

Tayvan’dan Çin açıklaması: Tehdit olmayı sürdürüyor

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası Çin- Tayvan tansiyonu sürüyor. Çin savaş gemileri ve uçaklarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.