”Devlet sırları”, ulusal ”Kaşif”le muhafaza altında! Dost ülkelere ihraç edilecek

Sondaj faaliyetlerinde de Türkiye’nin denizlerdeki eli, kolu ve gözü: 3 bin metre derinlikte 24 saat çalışabiliyor. İnsansız su altı araçlarının üçüncüsü Kaşif, Fatih ve Yasal sondaj gemilerinin çalışmalarında da kritik vazifeleri yerine getirdi. Abdülhamid Han’da misyona başlamak üzere bugün yola çıkacak.

‘DEVLET SIRRI’ NİTELİĞİNDEKİ EVRAKLAR GÜVENDE

TRT Haber’in haberine nazaran; Kaşif-3 Ulusal yazılımı sayesinde ambargolardan etkilenmiyor, sondaj faaliyetlerinin en hassas bilgilerine erişebiliyor. Büsbütün yerli ve ulusal olması kritik bilgilerin diğer ülkelerin eline geçmesini engelliyor. İşte bu nedenle Kaşif, Türkiye’nin sondaj faaliyetlerinde tahminen de ‘devlet sırrı’ niteliğindeki bilgi ve manzaraların ‘içeride’ kalmasını sağlıyor.

Armelsan Genel Müdürü Can Emre Bakım, Kaşif’in yerli ve ulusal yazılımlar üzerinden denetim edilmesinin avantajlarını şöyle anlattı:

“Burada her eserde yerliliği artırıyoruz. Temelde odaklandığımız kısım işin beyniydi. Yani su altı robotun üzerindeki tüm elektronik kartlar ve yazılımlar yerli ve ulusal olarak geliştirildi. Alınan tüm bilgiler yerli ve ulusal yazılımlar üzerinden denetim edildiği için hiçbir biçimde dışarıya sızma ihtimali yok. Büsbütün ülkemizin denetiminde. Burada 1 milyon satırın üzerinde kaynak kodu bulunmakta sistem içerisinde.”

GAZ ÇIKTIKTAN SONRA DA DEĞERLİ VAZİFELER ÜSTLENİYOR

Türkiye’nin Mavi Vatan’da bulduğu gazların kıyıya getirilme sürecinde de Kaşif’in çok değerli misyonları var.

Bakım, Kaşif’in en değerli vazifesinin güvenliği sağlamak olduğunu söyledi:

“Su altındaki sondaj platformunun muhtaçlık duyduğu görüntüleme faaliyetlerini robotumuz yapmaktadır. Canlı olarak kuleye bilgileri aktarmaktadır. Bunun haricinde aşağıda kesme biçme, kuyubaşı temizleme, conta değiştirme üzere faaliyetleri tekrar Kaşif su altı robotu yapmaktadır. En kritik vazifelerinden bir tanesi de, sondaj yapılırken, aşağıda kuyunun üzerinde patlama önleyici sitem bulunmaktadır ‘bio-p’ ismi verilen. Bu acil durumlarda rastgele bir kaza durumu olduğu vakit bunu en son kapatan, güvenliği sağlayan sistem de yeniden su altı robotumuz Kaşif’tir.”

KAŞİF-3’ÜN EN DİKKAT CAZİBELİ FARKLARINDAN BİRİ DE HİBRİT MOTORA SAHİP OLMASI

Armelsan Genel Müdür Bakım, Kaşif’in Mavi Vatan’da yalnızca araştırma çalışmalarında değil, gaz çıktıktan sonra da kıymetli misyonlar üstlendiğini vurguladı:

“Burada su altında yapılan tüm faaliyetlerde her gemide rov’ler farklı işlevler yerine getiriyor. Mesela boru yerleştirilirken borunun gerçek biçimde yerleştirildiğinin denetimi de rov’ler tarafından yapılıyor. Kuyu etrafında yapılacak bir çalışma varsa tekrar bunun gerçekleştirilmesi su altı robotları tarafından yürütülüyor. Gaz ülkemize ulaştıktan sonra da bu boru sınırlarının nizamlı olarak denetim edilmesi, rastgele bir çatlak vesaire durumunda bunların onarılması tekrar sualtı robotları tarafından yapılacak.”

“BU ROBOTUN İHRACATI KONUSUNDA GÖRÜŞMELERİMİZ VAR”

Bakım’a nazaran, Kaşif’in ihracat potansiyeli de çok yüksek:

“Dost ve kardeş birtakım ülkelerimize ve yeniden Orta Doğu’da faaliyet gösteren kimi ülkelerle bu robotun ihracatı konusunda görüşmelerimiz var. Devletimizin inisiyatifiyle yeni bir sistem yapıldı. O yüzden teknolojide ülke olarak öncü durumdayız. Büyük yabancı robot üreticilerinin bile bu kadar faal olarak bir hibrit su altı robotu kullanımı yok. O yüzden pazarda tezli durumdayız.”

Güçlü itiş gücüne sahip Kaşif’in her üretiminde ulusallık oranı arttı. Dördüncü Kaşif’in üretim çalışmaları da tüm süratiyle sürüyor.

KAYNAK: TRT HABER

Related Posts

Belçika’da enflasyon 47 yılın rekorunu kırdı

Belçika’da ağustos ayında yüzde 9,94 olan yıllık enflasyon, eylülde 11,27’ye çıktı. Belçika’da enflasyon, eylülde yüzde 11,27 ile 1975 yılından …

Hazine Getirileri Yükseliyor! Bu BTC, SHIB ve ETH İçin Ne Demek?  

10 yıllık ABD Hazine getirisi son 12 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak, bu yatırımcıların hisse senetlerine ve BTC, SHIB ve ETH gibi …

Sanayiciler endişeli: BOTAŞ doğalgaza zam hazırlığında

Sanayiciler, globalde yaşanan enerji sorunu nedeniyle zam beklentilerinin bulunduğunu belirterek, üretimde yaşanacak sıkıntıyı ihracatla …

Kritik ikaz: IMF borçları rekor kırdı!

Financial Times’ın IMF bilgileri üzerinden yaptığı tahlile nazaran, ağustos sonunda fon tarafından verilen kredi hacmi 44 farklı programda 140 …

Türkiye-Rusya ortak yapımı! Tarihi projeye Türk damgası

Türkiye-Rusya alakaları tarihinin en büyük projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) iş gücü hacmiyle de dünyanın en büyük projelerinden …

Ormanlar dahil kamu toprakları imar planı gerekmeksizin turizme açıldı

Lüks çadır yönetmeliği yayımlandı. Orman alanları dahil Hazine’ye ilişkin kamu toprakları imar planı gerekmeksizin kiralanabilecek. Müracaatları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.