Dışişleri ve Emniyet’ten ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarına uyarı

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi twitter hesabından yapılan açıklamada ABD’de yaşayan Türk vatandaşları, ABD gerçekleştirilecek geniş katılımlı organizasyonlar için uyarıldı.

 Emniyet’ten yapılan açıklama şöyle:

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılacak geniş katılımlı organizasyonlarda vatandaşlarımızın güvenliği için dikkatli olmaları önem arz etmektedir.

Amerikan polisi her ne kadar bu tip organizasyonlarda çıkan protestolar ile önlem alıyor olsa da geçmişte yaşanan olaylarda gerçek mermi ve şok kullanımı, göz yaşartıcı gaz ile müdahale ve şiddet olay unutulmamalıdır. Bu tip gösteriler kontrol edilmesi zor olduğu için şiddete dönüşebilir, bu nedenle bu organizasyonlardan kaçının.

 DIŞİŞLERİ’NDEN DE UYARI

Dışişleri Bakanlığı da, ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarına uyarı yaptı.

Bakanlığın internet sayfasında ‘ABD’de Yaşayan Vatandaşlarımıza Duyuru’ başlığı ile yayınlayan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ABD’de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalarında fayda görülmektedir.

ABD güvenlik birimleri her ne kadar bu tip organizasyonlarda meydana gelebilecek protesto ve gösteriler için önlem alıyor olsa da, geçmişte yaşanan olaylarda, gerçek mermi kullanıldığı, elektro şok uygulandığı, gazla müdahale edildiği ve şiddet eylemlerinin de yaşandığı unutulmamalıdır. Bu itibarla, kontrol edilmesi zor olan bu tür olaylarda şiddete maruz kalınabileceği ihtimali de dikkate alınarak, gerekli olmadığı sürece büyük gösteri ve organizasyonlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Bu hususlar ışığında, vatandaşlarımızın yapmasında fayda görülen hususlar aşağıda sıralanmaktadır:

-Kalabalıklardan kaçınmaları,

-Sade bir profil çizmeleri ve dikkat çekecek davranışlarda bulunmamaları,

-Protesto ve gösteri alanlarından uzak durmaları,

-Yakınlarını bulundukları yerden haberdar etmeleri,

-Olabilecek anlık gelişmeler için medyayı takip etmeleri.

ABD’NİN UYARISI

ABD Büyükelçiliği, kendi vatandaşlarına, CHP’nin düzenlenecek Maltepe mitingi çevresinde bulunmama çağrısında bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.