Diyabet Tedavisi İçin Üretilmesine Rağmen Ünlü İsimlerin Kilo Vermek İçin Kullandığı Trend İlaç Ozempic Nedir?

Kiloların ve güzellik algısının sürekli değiştiği dünyamızda birçok kişi kontrolsüz şekilde kilo alıp veriyor. Kilo kontrolüyle ilgili yeni trendlerden bir tanesi ise Ozempic ilacı oldu. Ünlü isimlerin de kullandığı söylenen ilacı ise sizler için araştırdık. Siz de içeriğimizi merak ediyorsanız sizi şöyle alalım.?

Kaynak: https://twitter.com/frealhan/status/1…

Kadınlar üzerinden yapılan zayıflıkla doğru orantılı güzellik algısı uzun süredir tartışılan konulardan bir tanesi.

Twitter’da kendi fotoğrafını paylaşarak vücudunun güzelliğiyle ilgili paylaşım yapan kadın da tartışmayı gündeme getirdi.

Yüz yıllar öncesine yapılan heykellere baktığımız da kadınların çok zayıf ya da çok kaslı olmadığını görüyoruz.

Bu noktada, güzellik algısının 90-60-90 ya da sıfır beden vücutla sonradan kazanılmış bir düşünce ve yargı olduğu söylenebilir.

80’lerden sonra artan zayıflık modası 2000’li yıllarda fazlasıyla yaygınlaştı.

Yakın geçmişte ise Fenty, H&M gibi markalar beden farklılığını normalleştirmek adında her bedene hitap eden pazarlama yöntemleri geliştirdi.

Selena Gomez, Rihanna ve Ashley Graham gibi dünyaca ünlü isimler de beden pozitifliğini destekleyen açıklamalarda bulunup hayat alışkanlıklarını da normalleştirdi.

Başka bir yandan ise sağlığın hiçe sayılarak zayıflandığı bir dünyada şıklığın algısı zayıflıktan geçiyor.

Zayıflamak için kullanılan Ozempic ilacı da botox işlemleri gibi yaygınlaşıyor.

Uzman gözetiminde kullanılması gereken Ozempic, Amerika’daki bazı eczanelerde satılmaya başlandı.

Diyabet ilacı, kullanan kişilerin iştahını bastırarak kilolarının beşte birini kaybetmelerini sağlıyor. Elon Musk da kilo vermesinin bu ilaçla birlikte olduğunu açıklamıştı.

Kim Kardashian, Billie Eilish gibi isimlerin de bu ilaçla kilo verdiği diğer söylentiler arasında yer alıyor.

ABD’de Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 2021 yılında Wegovy markasının obeziteyi tedavi ettiği söylenen Ozempic’e onay verdi. TikTok’ta popülerleşen ilaç; haftada bir kez vücuda enjekte ediliyor. Kan şekerinizi düşüren ilaç, insülini düzenleyerek bağırsaklarda üretilen glukagon benzeri peptit-1 adlı bir hormonu taklit ediyor ve sizi tok hissettiriyor.

İlacın normal kilolarda olan kişilerin kullanması tavsiye edilmese de her geçen gün kullanımı artıyor.

Ozempic kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sağlık sorunları arasında ishal, kabızlıki mide bulantısı yer alıyor. Diyabetli hastaların kullandığı ilaç, kronik hastalık tedavisinde kullanıldığı için belli süre arasında kullanılmıyor. Uzmanlar, yaptıkları açıklamalarda ilacı bırakan kişilerin tekrar eski kilolarına dönebileceklerini belirtiyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir