Dünyaca Ünlü Bankadan Ürküten Tahmin! Altın 3000 Dolara, Petrol 100 Dolara Yükselecek

Citi’nin Kuzey Amerika emtia araştırmaları başkanı Aakash Doshi, CNBC’ye yaptığı açıklamada, altın fiyatlarının önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde ons başına 3.000 dolara yükselebileceğini belirtti.

ALTIN

Şu anda 2.016 dolardan işlem gören sarı metalin, merkez bankalarının sarı metal alımlarını keskin bir şekilde artırması, olası bir stagflasyon veya derin bir küresel durgunluk durumunda yaklaşık yüzde 50 oranında artabileceğini söyledi.

Doshi’nin de aralarında bulunduğu Citi analistleri yakın tarihli bir notta, “3.000 $/ons altına giden en olası joker yol, mevcut ancak yavaş ilerleyen bir trendin hızlı bir şekilde hızlanmasıdır: Gelişmekte Olan Piyasalar merkez bankaları arasında dolarsızlaşma ve bunun sonucunda ABD dolarına yönelik bir güven krizine yol açması,” diye yazdı.

Doshi, bu durumun Merkez Bankası’nın altın alımlarını iki katına çıkarabileceğini ve altın talebinin en büyük itici gücü olan mücevherat tüketimine meydan okuyabileceğini belirtti.

PETROL

Citi’nin raporunda vurgulanan bir diğer senaryo ise petrol fiyatlarının yeniden üç haneli rakamlara ulaşması.

Doshi, petrolün varil başına 100 dolara ulaşması için tetikleyicilerin; daha yüksek jeopolitik riskler, daha derin OPEC + kesintileri ve petrol üreten kilit bölgelerden gelen arz kesintileri olduğunu söyledi.

Rapora göre, devam eden İsrail-Hamas savaşı petrol üretimini veya ihracatını etkilemedi. Petrol için en önemli etki Yemen’den petrol tankerlerine yönelik Husi saldırıları oldu.

Citi, petrol üreticisi Irak’ın çatışmadan etkilendiğini ve bunun bölgedeki diğer büyük OPEC+ tedarikçilerine zarar verebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx