Emeklilerden Bakan Bilgin’e öneri: Altı aylığına yer değiştirelim

Nur Kaplan

ANKARA – Çalışanların maaşları her gün enflasyon karşısında erirken düşük maaş alan emekliler bu tabloyu daha ağır yaşıyor. Emeklilere nazaran yakın periyotta maaşlarında yapılan ve açlık hududunun altında kalan düzenlemeler yetersiz.

DİSK’e bağlı Emekliler Sendikası Genel Lideri Cengiz Yavuz ve Tüm Emekliler Sendikası Genel Sekreteri İshak Kocabıyık emeklilerin yaşadıklarını anlattı. Yapılan son “zammın” emeklilerin açlık sonunun ötesinde “ölüm sınırında” yaşamasına neden olduğunu tabir eden sendikacılar, bu tablonun sandıkta bir karşılığının olacağını söyledi.

‘AÇLIK HUDUDUNUN ALTINDAKİ FİYATLARIN ÖTESİNDE ‘ÖLÜM SINIRI’NDA YAŞAMAMIZ İSTENİYOR’

Türkiye Emekliler Derneği’nin son araştırmasına nazaran, Türkiye’de 13 milyon 722 bin kişi emekli aylığı alıyor. En düşük emekli aylığı alanların sayısı ise 1,2 milyonu geçmiş durumda. Bu emekliler, 2 bin 500 liradan 3 bin 500 liraya çıkarılan ve minimum fiyatın altında olan emekli maaşıyla geçinmeye çalışıyor.

TÜİK’in açıkladığı ‘yalan’ sayılarla yapılan artırımların güzelleştirme olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Tüm Emekliler Sendikası Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, “Marketten, pazardan alışveriş yapan halkımız bu sayılarla TÜİK’in bir çeşit hırsızlık yaptığını biliyor. Bugün ülkede en tabandaki işlerde 60-70 yaşında kayıt dışı ve minimum fiyatın çok altında çalıştırılanların büyük çoğunluğu emekliler” dedi.

Emeklilerin rahat bir hayat sürmesi gerekirken “ekmek parasına muhtaç hale” gelmesinin “ülkenin toplumsal devlet anlayışının çok ötesinde yönetildiğinin göstergesi” olduğunu söz eden Kocabıyık şunları kaydetti:

“Siyasi iktidar buna göz yumuyor. Bir ailenin tatile gitmesi taban fiyata tekabül ederken, kiralarda yaşanan fahiş artışlarla birlikte açlık hududunun altındaki fiyatların ötesinde neredeyse ‘ölüm sınırı’nda yaşamamız isteniyor. Bu ülkeye 20, 30, 40 sene emeğimizle katkıda bulunduk. İnsanca bir hayatı hak ettiğimizi düşündüğümüz bir noktada bırakın insanca hayatı vefata yakın noktaya getirildik. Bu siyasi iktidarın şuurlu bir tercihi.”

‘HALA SEFALET FİYATINI YASAL GÖSTERMEYE ÇALIŞIYOR’

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım geçtiğimiz günlerde açlık hududu ve enflasyona yönelik yaptığı açıklamalarda “Türkiye’deki açlık hududu 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır” dedi. Bu tabirleri hatırlatan Kocabıyık, “Altı aylığına Vedat Alım ile yer değiştirelim, benim emekli maaşımı o, ben de onun maaşını alayım. Emekli, milletvekili, bakan maaşı alıyor. Öbür yerlerden gelirleri var. Hala sefalet fiyatını gerçek ve yasal göstermeye çalışıyor. Bu ayıptır” diye konuştu.

‘BÜTÜN BU YAŞADIKLARIMIZIN SANDIKTA ELBETTE BİR KARŞILIĞI OLACAK’

Kurban Bayramı’na günler kala emeklilere yatacak bayram ikramiyesinin hesaba yattığını bile hissetmediklerini söyleyen Kocabıyık, “Kıymanın kilosunun 200 lira, peynirin ise 140 liraya yaklaştığı bir ülkede bin 100 lirayla dört kişilik bir aile orta halli bir kebapçıda anca karnını doyurur” dedi. Kocabıyık, şunları söz etti:

“Bütün bu yaşadıklarımızın sandıkta elbette bir karşılığı olacak. Emekliler, kendilerini açlık sonuna terk edenleri, kıllarını bile kıpırdatmayanlara demokratik haklarıyla sandıkta karşılık verecek. Ömür kalitesini güzelleştirecek, demokratik ve insanca ömür sağlayacak bir ülke için oy kullanacaklar.”

BAYRAMLAŞMAMA GÜNÜ: TORUNLARI YANIMIZA GETİRME, HARÇLIK VEREMİYORUZ, MAHCUP OLUYORUZ

Emeklilere yapılan son artırımla bir kişinin geçinmesinin bile mümkün olmadığını söyleyen Emekli – Sen Genel Lideri Cengiz Yavuz, hiperenflasyon devrinde geçiştirilen artırımların yerine bu enflasyonu bertaraf edecek bir fiyat beklediklerini tabir etti. “Bırakın bir tatil beldesine gitmeyi, köyüne, çocuğunun yanına bile gitmesi mümkün olmayan bir hayat biçimimiz var” diyen Yavuz, şöyle devam etti:

“Türkiye’de ortalama 14 milyon emeklinin 6,7 milyonu ya ikinci bir işte çalışmak zorunda kalıyor ya da çocuğunun yanına gidip torun bakıyor. Bayram arifesindeyiz. Yedi yıldır tıpkı oranda bayram ikramiyeleri veriyorlar. Bu bayramlar bizim için ‘bayramlaşmama günü’ oldu. Bin 100 lira yattığı gün bitiyor. Pek çok emekli arkadaşım çocuklarını arayıp ‘torunları bizim yanımıza getirme, harçlık veremiyoruz, mahcup oluyoruz’ diyorlar. Beşerler çocuklarıyla bir ortaya gelemiyor. Kurban bayramına giriyoruz şu anki iktidar muhafazakâr bir parti olduğunu tez ediyor hiçbir emeklinin kurban kesme bahtı yok dini vecibesine yerine getirememek üzere meşakkatle karşı karşıya.”

‘BU FİYATLA EMEKLİLERİN, DAR GELİRLİLERİN HAYATLARINI İDAME ETTİRMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

Türkiye seçime giderken oy kullanma oranında büyük bir orana sahip olan emeklilerinin taleplerinin açık olduğunu, bu taleplere karşılık vermeyen bir programla yola çıkacak partilere hiçbir emekliden oy çıkmayacağını ifaden eden Yavuz, şöyle devam etti:

“Asgari fiyatın öncelikle açlık hududunun üzerine çekilmesi gerekir. En düşük emekli fiyatının taban fiyata denkleşmesi lazım. Taban fiyatın altındaki fiyat memleketler arası mukavelelere karşıt. Bu fiyatlar insanları mevte mahkûm etmekten öteki bir mana tabir etmiyor. Bu fiyatla emeklilerin dar gelirlerin hayatlarını idame ettirmesi mümkün değil.”

Related Posts

Kredi kartı borcunu öteleyenlerin sayısı 20 milyona ulaştı

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Lideri Mehmet Bülent Deniz, 36 milyon kredi kartının limitinin periyot bitmeden dolduğunu belirterek, “Semt …

‘Nesine.com’a Rekabet Kurulu’ndan soruşturma

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, D Elektronik Şans Oyunları ve Yayıncılık A.Ş.’nin (Nesine.com) münhasırlık içeren dikey anlaşmaları …

Bakan Nebati’den canlı yayında önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulunuyor. Bakan Nebati’nin açıklamalarından öne …

Almanya haziranda tekrar cari fazlaya döndü

AB, ABD ve Çin’in talebinin artması sayesinde Almanya’nın ihracatı bir evvelki aya kıyasla haziranda yüzde 4,5 artarak beklentileri aştı …

Rekabet Kurumu’ndan Sahibinden.com’a açılan soruşturmanın ayrıntıları belli oldu

Kurum, sitenin yeni ücretlendirme sistemi ve üyelik fiyatlarını yüksek oranlarda artırdığı iddialarını mercek altına alacak. Vatandaşa …

Korkut Boratav’dan döviz krizi uyarısı: Mevcut durum en fazla birkaç ay daha sürdürülebilir

İktisatçı Korkut Boratav, Türkiye’nin bir kere daha döviz krizi baskısıyla karşı karşıya olduğunu, mevcut durumun en fazla birkaç ay daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.