Faşizme karşı zafer 76. yılında

Faşist diktatör Hitler’in Varşova’yı işgal ederek başlattığı II. Dünya Savaşı, 76 yıl önce bugün sona erdi. Milyonlarca insanın katledildiği savaşı bitiren Kızıl Ordu’nun zaferi, tüm dünya halklarına hediye edildi.

Faşizme karşı zafer 76. yılında

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Faşist diktatör Adolf Hitler, 1 Eylül 1939 günü Varşova’yı işgal ettiğinde, II. Dünya Savaşı’nı fiili olarak başlattı. Yaklaşık 60 milyon kişinin hayatını kaybettiği savaş, 76 yıl önce bugün resmen sona erdi. Faşist işgale karşı Anayurt Savunması’nda 27 milyon yurttaşını kaybeden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne (SSCB) bağlı Kızıl Ordu askerleri, Nisan 1945’te Berlin’e girdi. Günlerce süren sert muharebenin ardından savaşı kaybedeceğini anlayan faşist diktatör Adolf Hitler, 30 Nisan günü saat 15.30’da kendini vurdu. Cesedinin Kızıl Ordu tarafından bulunmasını istemeyen Hitler, verdiği vasiyet üzerine ansız bedenini yaktırdı.

Şehrin ana garnizonu 2 Mayıs’ta teslim olmasına rağmen bazı Nazi birlikleri Berlin’in batı, kuzeybatı ve güneybatısında 8 Mayıs’a kadar savaşmaya devam etse bile yenilgi kaçınılmazdı. Tüm bunlar üzerine Nazi güçleri 8 Mayıs’ı 9’una bağlayan gecede, Berlin’deki Karlhorst Askeri Eğitim Merkezi’nde, Almanya ile SSCB arasında imzalanan anlaşmayla, faşist Hitler ordusunun generalleri yenilgiyi koşulsuz kabul etti. Dokuz yıl süren ve milyonlarca insanın hayatını kaybettiği savaş Kızıl Ordu tarafından sona erdirildi.

TARİHİN UTANÇ SAYFASI

II. Dünya Savaşı’ndan geriye tüm dünya üzerinde etkileri yıllarca hissedilecek ağır bir ders kaldı. Dokuz yıl süren kanlı savaş sırasında Avrupa’nın dört bir yanındaki Yahudiler, Romanlar, Polonyalılar, Yugoslavlar, LGBTİ+’lar, Sovyet yurttaşları, komünistler, sosyal demokratlar, Naziler tarafından kurulan toplama kamplarında katledildi. 1940-1945 yılları arasında bu kamplarda faşist Nazi rejiminin en vahşi suçları işlendi. Yaşlılar, çocuklar ve ağır işlerde çalışamayacağı düşünülen kurbanlar gaz odalarında Zyklon B gazı verilerek öldürüldü. On binlerce kişi krematoryum denilen ocaklarda yakıldı. Tüm bunlar 27 Ocak 1945’te Kızıl Ordu, Auschwitz Toplama Kampı’na ulaşıp mahkûmları özgürleştirene kadar bilinmemişti ve belki hiç ulaşmasaydı bilinmeyecekti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir