Fransa’da 30 yıl sonra bir birinci

Fransa Başbakanı Jean Castex’in istifasının akabinde 61 yaşındaki Çalışma Bakanı Elisabeth Borne ülkenin yeni Başbakanı oldu. Borne, 30 yıl ortadan sonra kelam konusu misyona getirilen birinci bayan olarak kayıtlara geçti.

Fransa’da 24 Nisan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipinin akabinde Başbakan Jean Castex’in Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a istifasını sunmasının akabinde ülkenin yeni Başbakanı aşikâr oldu.

Macron, Castex’den boşalan koltuğa 61 yaşındaki Çalışma Bakanı Elisabeth Borne getirdi. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı, Elisabeth Borne’u Başbakan olarak atadı ve ona hükümeti kurma talimatı verdi” denildi.

MACRON’DAN CASTEX’E TEŞEKKÜR

Macron ise toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Castex ve takımına ülkeye yaptığı hizmetler için teşekkür ederek, “Yaklaşık iki yıl boyunca Fransa’nın hizmetinde tutku ve bağlılıkla hareket etti. Gelin, yapılan işlerden ve elde edilen sonuçlardan birlikte gurur duyalım” sözlerini kullandı.

Borne, 1991-1992 yılları ortasında Başbakanlık misyonu yapan Edith Cresson’ın akabinde birinci bayan kelam konusu misyona getirilen birinci bayan oldu. Başbakanlık misyonuna atanan ve yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Borne, Macron devrinin birinci Başbakanı Edouard Philippe hükümetinde Ulaştırma Bakanlığı vazifesini yürütmüş, daha sonra Etraf Bakanlığına atanmıştı. Borne, Castex hükümetinde ise Çalışma Bakanı olarak vazife yaptı. Borne’nun, sosyalistlere yakın bir çizgisi olduğu biliniyor.

“GERÇEK BİR İŞKOLİK”

Borne’nin Çalışma Bakanlığı devrinde ülkedeki işsizlik 15 yılın, genç işsizlik ise 40 yılın en düşük düzeyine geriledi. Borne’nin eski bir çalışanı, “Gerçek bir işkolik, sabah 3’e kadar çalışabilen ve sabah 7’de geri dönebilen biri” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.