Hıçkırık Nedir ve Nasıl Geçer?

Spread the love

Hıçkırık Nedir ve Nasıl Geçer?

Hıçkırık; göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasıyla birlikte ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanması ile meydana gelen bir ses çıkarma işlemidir.

hickirik-nedir-nasil-gecer

Hıçkırık Neden Olur ?

Frenik siniri denilen yani diyafram kasını uyaran ve çalıştıran, siniri etkileyen bir faktör olması lazım. Bunlar genelde basit hıçkırıklar ve inatçı hıçkırıklar olarak ikiye ayrılmaktadır. Basit olan hıçkırıklar toplumda sıkça görülmektedir. Bu durumlar genelde beslenme, psikolojik etkilenme, bazen ilaçla meydana gelebilmektedir. Gazlı içecekler veya fazla miktarda karın içi basıncı artıracak yemek yemede yüklenme gibi durumlar da hıçkırığı etkilemektedir. Bu hıçkırıklar kendiliğinden genelde geçmektedir.

Üzerinde durulması gerek ise inatçı hıçkırıklardır. Genelde 2 saatten fazla süren hıçkırıklarda dikkatli olmak gerekir. Bunlar diyabet, böbrek rahatsızlıkları, kalp yetmezlikleri, kalp rahatsızlıkları gibi bir çok hastalığın ön habercisi olabilir. Hatta 1 haftadan uzun süren hıçkırıkların altında basit kalp krizleri bile tespit edilmiştir.

Hıçkırık Nasıl Geçer ?

Hıçkırığı geçirmenin en basit ve en etkili yöntemi ise ; 1 bardak suyu yanınıza alın ve rahat bir yere oturun. Nefesinizi 10 saniye kadar tutun ve bırakmadan yanınızda bulunan suyu için. Derin derin nefes alabilirsiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorum yapmayı unutmayalım.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir