İran’dan UAEA’da alınacak Tahran aykırısı bir karara takviye vereceklere gözdağı

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Avrupa Birliği (AB) Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

“Josep Borrell ile yaptırımların kaldırılması ve müzakerelerin nasıl devam edeceğini görüştük.” sözünü kullanan Abdullahiyan, UAEA’da İran aleyhine bir karar alınması ihtimaline dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“UAEA’da alınacak İran tersi bir kararın ardında olanlar, tehdit yolunu takip etmeyi sürdürürlerse tüm sonuçların da sorumlusu olacak.”

Abdullahiyan, paylaşımında ayrıyeten “Biz uygun, güçlü ve kalıcı bir muahedeyi olumlu karşılıyoruz. ABD ve 3 Avrupa ülkesi gerçekçi davranırsa muahedeye varmak mümkün.” tabirlerine yer verdi.

İran ile UAEA ortasında 5 Mart’ta İran’daki 3 tesise ait sıkıntıların giderilmesi için iş birliği yapılması konusunda uzlaşı sağlanmış, İranlı yetkililerin bu yerler hakkında Ajansın sorularını teknik bilgiler doğrultusunda yanıtlayacağı, Ajansın da Tahran tarafından sunulan açıklamaları kıymetlendirerek gerekli açıklamayı yapacağı bildirilmişti.

Fakat UAEA’nın geçen hafta basına yansıyan bir raporunda, “İran’daki 3 tesiste nükleer silah üretiminden şüphelenilen uranyum modülleri bulunduğu ve Tahran’ın bu bahiste açıklama yapmadığı” ileri sürülmüştü.

UAEA Lideri Rafael Mariano Grossi de bugün yaptığı açıklamada “Ajansın İran’da daha evvel bildirilmeyen 3 yerde tespit ettiği nükleer bulgulara ait Tahran idaresinin inandırıcı açıklamalarda bulunmadığını” söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.