İsrail sandığa kan bulaştırdı: Çarpıcı açıklama

İsrailli uzmanlar, Tel Aviv hükümetinin abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik 3 günlük hücumlarının birkaç ay sonra gerçekleşecek seçimleri etkileme konusunda siyasi olarak kullanılacağını belirtiyor.

Gazetecilik kökenli Yair Lapid,herhangi bir askeri deneyime sahip olmasa da Gazze Şeridi’ne yönelik birkaç gün süren akın operasyonunu yöneten İsrail’in süreksiz başbakanı olarak kayıtlara geçti.

Lapid, İsrail’in daha evvel Filistinlilere karşı askeri operasyonlar başlatan siyasi yöneticilerinin bilakis Gazze Şeridi’ne 4 Ağustos Cuma günü başlayan ve 7 Ağustos Pazar akşamı sona eren taarruzlar sırasında askeri geçmişiyle öne çıkan Savunma Bakanı Benny Gantz’in gölgesinde kaldı.

Ancak hem Başbakan Lapid hem de Savunma Bakanı Gantz, İslami Cihad Hareketi’ne karşı zafer elde ettikleri istikametinde kendilerini öne çıkarmaya çalıştı. Hasebiyle her ikisi de gelecek aylarda yapılacak seçimlerden sonra kurulacak hükümetin başına geçmeye çalışıyor.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 4 Ağustos’tan itibaren düzenlediği ataklarda 14’ü çocuk 44 Filistinli ömrünü yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı.

İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad Hareketi ortasında Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan ateşkesin, 7 Ağustos pazar günü lokal saatle 23.30’dan (TSİ 23.30) itibaren yürürlüğe girdiği duyuruldu.

GAZZE AKINLARININ SİYASİ YANSIMALARI

AA muhabirine değerlendirmede bulunan İsrailli siyasi analist Yoni Ben-Menachem, “Gazze Şeridi’nde yaşananlar, gelecek seçimleri etkileyecek siyasi boyutu olan bir askeri operasyondu.” dedi.

İsrail’in askeri ve istihbarat üniteleri üzerinden İslami Cihad Hareketi’yle ilgili aldığı hassas bilgilerden Gazze’ye atak başlattığını savunan Ben-Menachem, İsrail’in edindiği bilgilere nazaran İslami Cihad Hareketi’nin Gazze hudutlarına yakın bölgelerde büyük bir aksiyon planı yaptığını söyledi.

Ordunun mümkün acil bir tehdide karşı hücuma geçtiğini lisana getiren Ben-Menachem, “Yani bu operasyonun birtakım güvenlik münasebetleri vardı lakin siyasi olarak kullanılacağı katidir.” diye konuştu.

Gazze Şeridi’nde çocuk ve bayanların da ortalarında bulunduğu onlarca sivilin can verdiği ve yüzlercesinin yaralandığı akınların Başbakan Lapid ile Savuna Bakanı Gantz yönetildiği anlaşıldı.

Nitekim İslami Cihad Hareketi’nden 2 yöneticin de öldürüldüğü akın başta olmak üzere Gazze’ye yönelik askeri hücumlarla ilgili açıklamaların birçok Lapid ve Gantz’in ortak açıklamalarından oluştu.

Ben-Menachem, Lapid ve Gantz’in hücumları yönetmesine ait süreksiz hükümet yetkilisi 2 ismin, gelecek seçimlerdeki rakipleri eski Başbakan Binyamin Netanyahu’ya karşı Gazze’ye askeri operasyonu kullandıklarına vurgu yaptı.

Gazze’ye yönelik akınlar sona erdikten sonra Lapid ve Gantz’in seçimlerde kazanımlar elde etmek üzere bunu kullanmaya devam edeceklerini söyleyen Ben-Menachem, “Duyduğum bilgilere nazaran tüm operasyon, Savunma Bakanı Gantz tarafından yönetildi. Buna karşı siyaset arenasındaki çalışmaları Lapid yürütecek.” tabirlerini kullandı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik ataklarına başlamadan evvel İsrail’de yayımlanan kamuoyu yoklamalarına nazaran, 1 Kasım’da yapılacak seçimlerde Netanyahu, Lapid ve Gantz ortak blokun önüne geçiyor.

İsrail’in Gazze’ye saldırdığı birkaç günden bu yana ise rastgele bir kamuoyu araştırması yayımlanmadı.

İsrailli siyasi analist Ben-Menachem, bilhassa Gazze’ye atak sonrası sonuçları açıklanacak anketlerin İsraillilerin nabzını tutacağına işaret etti.

Anketlerin Lapid ya da Gantz için ilerleme gösterse bile asıl sorunun, kasımdaki seçimlere kadar ikisinden birinin halkın itimadını sürdürüp sürdüremeyeceğinin kıymetine dikkati çeken Ben-Menachem, “En değerli soru: İkisinden biri Netanyahu’nun popülaritesini geçebilecek mi  Sanmıyorum.” sözlerini kullandı.

Ben-Menachem, İsrail’in Gazze akınlarında İslami Cihad Hareketi önderinin öldürülmesine ait de “İnsanları yahut başkanları öldürmenin bir örgütü bozguna uğratacağını düşünmüyorum. İster Fetih ister İslami Cihad Hareketi olsun, edindiğimiz tecrübeler bize bunu öğretti.” dedi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Papa Franciscus: Rusya Federasyonu Lideri’ne yalvarıyorum

Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Meydanı’ndaki klâsik pazar duasını yapan Papa, ritüelin dışına çıkarak duanın çabucak başında Ukrayna-Rusya savaşına …

Meteoroloji saat verdi: Kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran Marmara, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Karadeniz ile Kütahya …

27. Periyot 6’ncı yasama yılı 1 Ekim’de başlıyor

TBMM Lideri Mustafa Şentop: 27. Periyot 6’ncı yasama yılı 1 Ekim’de başlıyor. Meclisimiz 1 Ekim 2021 tarihinde başladığı 5’inci yasama yılını …

Hugh Jackman kim, kaç yaşında? Hugh Jackman Türk mü? Hugh Jackman’in aldığı mükafatlar…

Ryan Reynolds, Deadpool hayranlarını heyecanlandıran yeni bir haber paylaştı. Reynolds’ın yer aldığı teaser’da Hugh Jackman’ın Deadpool 3’te …

Afyonkarahisarlı şehit Muhammed Arı’nın annesi hayatını kaybetti

13 Mayıs 2016 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesi Çığlı Üs Bölgesi’nde PKK’lı teröristlerin ateşi üzerine çatışma çıkmış, hain atak sonrası 6 …

Mağaza Market-Sen’den ‘A101, son kullanma tarihi geçen eserleri satıyor’ savı: ‘Bakanlık seyrediyor…’

Marketlerinde yaklaşık 80 bin TL’ye tekne satacağını belirttiği broşürle dikkat çeken ve son olarak ‘barkod oyunu’ argümanıyla tartışılan A101 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.