Kızılırmak’ta toplu balık vefatları: Detayları aşikâr oldu

Türkiye’nin en uzun ırmağı olan Kızılırmak’ta bir müddettir görülen toplu balık vefatları herkesi huzursuz etti.

Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri tarafından Sivas’ta balık ölümlerinin yaşandığı noktalardan alınan numuneler incelendi. Yapılan analizlerde zehirli toksinlere rastlanılmadı. Balık ölümlerinin nedeninin çok sıcak, kuraklık ve buna bağlı olarak sudaki oksijen düzeyindeki azalma olduğu tespit edildi.

Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğü takımları tarafından yapılan incelemelerde ise su sıcaklığının 24 derecenin üzerine çıktığı, sudaki oksijen düzeyinin 4.30 ppm düzeyinin altına düştüğü anlaşıldı.

Toplu balık vefatlarıyla alakalı açıklamalarda bulunan Sivas Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Mustafa Doğan, su tüketimine dikkat çekerek yurttaşlara ikazlarda bulundu.

NEDEN: SICAKLIĞIN ARTMASI

Kızılırmak ırmağını rehabilite ederek suda bulunan oksijen düzeyinin artırılması gerektiğini belirten Sivas Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Mustafa Doğan, “Teknik etraftan arkadaşlarımızın incelmesi sonucu, Kızılırmak’ta Kesik köprü dediğimiz kısımda balık ölümlerinin olduğunu gördük. Biliyorsunuz her sene Temmuz ve Ağustos ayında bu durumu görüyorduk, bu yıl biraz daha geç oldu.

Mevsimlerin soğuk gitmesi, havaların geç ısınmasıyla birlikte, birebir noktada balık vefatlarını yeniden görüldü. Bunun sebebi zirai atık yahut çevreyi olumsuz etkileyecek kimyasallardan değil, bu külliyen havalarının sıcaklığının artması. Kızılırmak’ın su düzeyinin düşmesi ve suyun dingin olduğu ırmak havzasının en geniş olduğu yataklarda olduğunu görüyoruz” dedi.

DENETİMLER SÜRÜYOR

Sivas Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Mustafa Doğan, akarsularda ki kontrollerini aralıksız sürdürdüklerini söz edip, “Biz de Etraf Şehircilik Vilayet Müdürlüğü olarak bakanlığımızın talimatları doğrultusunda gerekli incelemelerimizi yapıyoruz, değerlendirmelerimizi yapıyoruz.

İki köprü ortasında suyun az akması, havzanın geniş olması, su sıcaklığının yüksek olması, oksijen düzeyinin az olması gisi sıkıntılarının giderilmesi için Eğri köprü ve Kesik köprü ortasında ki havzasının yine rehabilite edilerek su akışını hızlandırılarak su da bulunan oksijen düzeyi arttırılabilir. Bu biçimde, her sene yaşadığımız, bu yıl geçen yıllara nazaran daha az olan balık vefatlarını yaşamamış oluruz” dedi.

“SUYU HOYRATÇA KULLANIYORUZ”

Sivas Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Mustafa Doğan, suyun hoyratça kullanıldığını belirterek, “Biliyorsunuz günümüzde su çok kıymetli ve bizimde suyu çok dikkatli kullanmamız gerekiyor. Şuurlu bir su tüketicisi olmamız gerekiyor ki ilerde su dertleri yaşamayalım. Suyu gerekten hoyratça kullanıyoruz.

Tarımda damla sulama yerine yırtıcı sulama yapıyoruz, kentte ise araç yıkamalarında içme suyumuzu boş yere israf ediyoruz ve saatlerce sular açık kalıyor. Hâlbuki o suya ilerde çok muhtaçlığımız olacak. Kentlerde bahçe, ağaç sulamalarında aşikâr ölçü su yetecekken saatlerce hatta gün uzunluğu suların aktığını görüyoruz. Bu bize ilerde çok büyük badireler oluşturacaktır. Bunun için insanların şuurlu su tüketicisi olmak zorundadır” dedi.

Related Posts

U18 Basketbol Milli Takımı, Avrupa ikincisi oldu

Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda oynanan finali; FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet …

Beşiktaş, Axel Tuanzebe’yi takımına katmak istiyor

Beşiktaş’ta stoper arayışları devam ediyor. Siyah-beyazlılar Manchester United’ın İngliz oyuncusu Axel Tuanzebe’yi listesine aldı. NTV Spor’un …

İçişleri: Eren Abluka-31 operasyonu başlatıldı

Ayrıntılar geliyor…

Sivasspor – Gaziantep FK maçından kareler

MEB’den 65 okula ‘okul kayıt parası’ incelemesi!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘okul kayıt parası’ alındığına ait şikayetler üzerine inceleme başlattı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 …

Fener Rum Patriği Bartholomeos’tan Balıklı Rum Hastanesi Huzurevi’ne ziyaret

Fener Rum Patriği Bartholomeos, yangından sonra başlatılan hasar tespit çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Patrikhane yetkilileri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.