Korkut Boratav’dan döviz krizi uyarısı: Mevcut durum en fazla birkaç ay daha sürdürülebilir

İktisatçı Korkut Boratav, Türkiye’nin bir kere daha döviz krizi baskısıyla karşı karşıya olduğunu, mevcut durumun en fazla birkaç ay daha sürdürüldükten sonra tıkanacağını söyledi.

Türkiye’nin önde gelen iktisatçılarından Prof. Dr. Korkut Boratav, Türkiye ekonomisindeki son durumu ve muhtemel gelişmeleri sozcu.com.tr’ye kıymetlendirdi.

Türkiye’nin bir sefer daha döviz krizi baskısıyla karşı karşıya olduğunu ve hükümetin bunu geçiştirecek gücü olmadığını belirten Boratav, mevcut durumun en fazla birkaç ay daha sürdürülebileceği, Sri Lanka gibisi bir buhranın Türkiye’de de gündeme gelebileceği ikazında bulundu.

YAZ SONRASI DÖNÜM NOKTASI OLACAK

Yaz mevsiminde turizm gelirleri sayesinde dış ticaretteki büyük açığın kısmen telafi edilebildiğini lakin yaz mevsiminin geçmesiyle bir dönüm noktasına yaklaşılacağını belirten Boratav, memleketler arası finans sermayesinin iddialarının de bu tarafta olduğuna işaret etti.

2021’in birinci beş ayında 12,4 milyar dolar olan cari açık, 2022’nin birebir periyodunda 28,1 milyar dolara yükseldi. 1 yıl içinde çevrilmesi gereken dış borç ölçüsü da mayıs prestijiyle 182,3 milyar dolarla tarihi dorukta bulunuyor.

‘IMF PROGRAMI GÜNDEME GELECEK’

Cari açık ve kısa vadeli dış borç sayılarına işaret eden, dünyada artan faizleri hatırlatan, Türkiye’nin kredi risk priminin 900 puana ulaştığını ve dolar cinsi yüzde 12’lik faizle dış borçların döndürülmeye çalışılacağını belirten Marksist iktisatçı, Türkiye’nin borç yükümlülükleri finanse etmesinin olağan şartlarda mümkün olmadığını, vadesi geldiğinde milletlerarası bankaların bugünkü şartlarda borçları döndürmeyeceklerini, bir çeşit IMF programının gündeme geleceğini söyledi.

Türkiye ekonomisindeki temel sorunların tahlilinin ne iktidarın ne de 6’lı muhalefetin gündeminde olduğunu vurgulayan Boratav, “İktidarın seçimi kaybetmesiyle hukuk devletinin geri dönüşü algısının yaratılacağı ve finans siyasetlerinde, bilhassa de Merkez Bankası’nın faiz siyasetinde, mantık dışı saplantının son bulacağı, bu sayede de iktisatta rahatlama olacağı beklentisi var lakin bunlar temel sorunu çözmez” dedi.

İktidarın düşük faizle kredi pompalayarak büyüme temposunu rölâtif olarak canlı tutmaya çalıştığını fakat bunun sürdürülebilir olmadığını ve bir mühlet sonra tıkanacağını belirten Boratav, “Seçim ile tıkanma birleşirse IMF programının ve kemer sıkmanın gündeme gelmesi kaçınılmaz, iktidar değişse de değişmese de…” dedi.

Hükümetin seçim öncesinde IMF’ye gitmesini beklemediğini fakat iktidarda kalırsa seçim sonrası gidebileceğini belirten Boratav, Ali Babacan ve gibisi isimlere işaret ederek muhalefetin de IMF ile muahedeye yatkın olduğunu söyledi.

‘AĞIR BİR BÖLÜŞÜM ŞOKU YAŞANIYOR’

İktidarın uyguladığı mevcut modelde işçilerin büyük çoğunluğunun net kayıplara sürüklendiğini, şirketlerin ve bankaların ise kazançlı çıktığını, ulusal gelir büyürken Türkiye’nin işçi sınıflarının gelir seviyesinin düştüğünü, alt katmanların sefalete sürüklendiğini, Türkiye’nin ağır bir bölüşüm şoku yaşadığını belirten Boratav, IMF programı ile birlikte bu duruma bir de ekonomik küçülme eklenirse ve istihdamın azaltmasıyla işsizlik bir nebze daha yükselirse bunun yeni iktidar için ağır sonuçlar getireceği ihtarında bulundu.

İktidarın tıkanma sinyalleri geldiği an erken seçime gidebileceğini belirten Boratav, dış borçların çevriminin bu açıdan kıymetli sinyaller vereceğine dikkat çekti.

Sri Lanka’daki üzere bir buhranın günlük hayata yansımasının ilaç ve petrol kıtlığı, elektrik kesintileri olacağını söyleyen Boratav, “Hükümet o noktaya gelinmekte olduğunun sinyallerini alırsa erken seçime gider” dedi.

‘KAPSAMLI SİYASETLERE MUHTAÇLIK VAR’

Kemer sıkma içeren IMF programı dışı seçeneklerin tartışılmadığını, iktidarın IMF kurallarının kimi ögelerini çiğneyerek durumu yönetim ettiğimi, TCMB’nin faiz siyasetleri ve şirketlerin döviz varlıklarına bir kısmının TL’ye çevrilmesinin istenmesinin bunun örnekleri ve neoliberal siyasetin kaçamakları olduğunu lisana getiren Boratav, Türkiye’nin neoliberalizmden kapsamlı kaçamaklar içeren siyasetlere muhtaçlığı olduğunu belirtti ve şu hususları sıraladı:

1- Sermaye hareketleri sıkı ve sistematik bir biçimde denetlenmeli.
2- Son 5-6 yılda olağan dışı gelir elde etmiş kesitlere dönük, servet vergisi dahil, vergilendirme gündeme alınmalı.
3- Buradan elde edilecek kaynağın bir kısmı bütçe üzerinden işçilere transfer edilmeli.
4- Yeni bir büyüme perspektifine geçilmeli.

Boratav, şu anda büyük siyasetteki aktörlerin, AKP ve muhalefetin bu çeşit bir dönüşüme açık olmadığını vurguladı.

Related Posts

Kredi kartı borcunu öteleyenlerin sayısı 20 milyona ulaştı

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Lideri Mehmet Bülent Deniz, 36 milyon kredi kartının limitinin periyot bitmeden dolduğunu belirterek, “Semt …

‘Nesine.com’a Rekabet Kurulu’ndan soruşturma

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, D Elektronik Şans Oyunları ve Yayıncılık A.Ş.’nin (Nesine.com) münhasırlık içeren dikey anlaşmaları …

Bakan Nebati’den canlı yayında önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulunuyor. Bakan Nebati’nin açıklamalarından öne …

Almanya haziranda tekrar cari fazlaya döndü

AB, ABD ve Çin’in talebinin artması sayesinde Almanya’nın ihracatı bir evvelki aya kıyasla haziranda yüzde 4,5 artarak beklentileri aştı …

Rekabet Kurumu’ndan Sahibinden.com’a açılan soruşturmanın ayrıntıları belli oldu

Kurum, sitenin yeni ücretlendirme sistemi ve üyelik fiyatlarını yüksek oranlarda artırdığı iddialarını mercek altına alacak. Vatandaşa …

Seyahat müddeti yedi saatten 2 saate inecek: Temel atma merasimine bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından aldığı bilgiye, 142 kilometre uzunluğundaki çizginin temel atma merasimine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.