Mide Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir?

Spread the love

Mide Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir?

Mide hastalıkları ve belirtileri nelerdir? ; Sindirim sisteminin şefi olan midemizde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu ağrılar, ekşime, yanma, şişkinlik, gaz ve kramp şikayetleri ile anlarız.

mide-hastaliklari-ve-belirtileri-nelerdir

Peki neden midemiz hastalanır? 

Stres, yanlış beslenme, gelişi güzel ilaç kullanımı midemizde aşırı asit salgılanmasına ve mide hastalıklarına sebep olur. Mide de reflü, mide ülseri veya on iki parmak bağırsağı ülserleri bizim toplumumuzda çok sık görülüyor. Bir de şu var. Genelde stres düzeyi yüksek bir toplumuz. Kimi zaman sıkışık trafikte bile öyle anlar yaşıyoruz ki, bunlar bile bizi etkileyen stresler. Özellikle pskonejik mide rahatsızlıkları çok sık rastlanmaktadır.

Mide en büyük problemlerinden biri de ülserdir. Ülser hastalığının toplumumuzdaki algısı mide kanseri  yönündedir. Peki ülser bir mide kanseri midir?

Ülser ikiye ayrılmaktadır. Birincisi mide ülseridir. Yani midenin içinde olan ülserdir. İkincisi ise oniki parmak bağırsağının içinde olan ülserdir. On iki parmak bağırsağı mideden sonraki 11 cm boyundaki bağırsaktır. Bu bağırsağın en başında ülser genelde kendini göstermektedir. Farklı mekanizmaları vardır. Genelde mide ülseri, ağrı kesici ilaçlar kullandığımızdan dolayı ortaya çıkar. On iki parmak ülseri daha farklıdır. Ama en tehlikelisi ise mide ülserinin %10’u mide kanseri dönüşmektedir.

On iki parmak ülserleri ise çok sık görülmektedir. Hatta mide ülserinden daha sık görüldüğünü söylesek daha doğru olur. Bağırsağın başlangıç noktasında sıkça rastlanmaktadır.

Hangi belirtileri ve riskleri taşıyanlar endoskopi yaptırmalıdır?

Eğer ki kişi çok alkol alıyorsa, sigara içiyorsa, ailesinden sindirim sistemi kanseri olan varsa, ailesinde çölyak hastalığı varsa bu durumlarda mutlaka endoskopi yaptırmalıdır. Ayrıca geçmeyen şikayetleri varsa kişinin endoskopi yaptırmayı geciktirmemelidir.         

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir