NATO ve İsveç’ten Türkiye açıklaması! PKK vurgusu dikkat çekti

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “PKK hakkındaki görüşlerimizde çok netiz” tabirlerini kullanırken, Stoltenberg ise, “Hiçbir müttefikimiz, terör örgütü PKK’nın atakları da dahil olmak üzere Türkiye’den daha fazla atağa uğramadı” dedi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başşehri Brüksel’de ortak basın toplantısı düzenledi.

ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMEYE DEĞİNDİ

Andersson yaptığı konuşmada, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinde Türkiye’nin belirttiği kaygılarla ilgili geçtiğimiz cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü söyleyerek, görüşmeyi “iyi ve yapıcı” olarak nitelendirdi.

İsveç’in NATO’ya üyeliğiyle bir arada terörle uğraşta faal bir rol üstleneceğini savunan Andersson, “Üye olarak İsveç, Türkiye dahil bir bütün olarak NATO’nun güvenliğine katkıda bulunacaktır. İsveç, terörizmi mümkün olan en güçlü formda kınıyor. Terörizmin tüm biçimlerine karşı çabaya net bir halde bağlıyız. NATO’nun terörle çaba siyasetine büsbütün bağlı kalacağız ve bu eforlarda etkin rol alacağız” dedi.

“PKK, BİR TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL EDİLİYOR”

İsveç’in PKK’yı bir terör örgütü olarak kabul ettiğini söz eden Andersson, “PKK hakkındaki görüşlerimizde çok netiz. Avrupa Birliği’nde terör örgütü olarak listeleniyor ve son yıllarda İsveç tarafından da bu türlü kabul ediliyor” dedi.

Andersson, İsveç’in terör yasasının son 30 yılın en büyük revizyonundan geçtiğini söyleyerek, “Teröristlerin finansmanına karşı maddeleri güçlendirdik, terör örgütlerine iştirakin cürüm sayılmasının önünü açacak anayasa değişiklikleri de hazırlıyoruz” dedi.

“İSVEÇ, TERÖRİSTLER İÇİN İNANÇLI BİR LİMAN OLMAYACAK”

İsveç’in terörle gayrette benzeri niyete sahip başka ülkelerin yanında durmaya devam edeceğini belirten Andersson, “Türkiye’nin gündeme getirdiği mevzulardan biri olan hatalıların iadesine ait hukuk sistemimiz tarafından Avrupa mukavelesine bağlı kalarak bu mevzuyu süratli ve dikkatli bir biçimde ele alıyoruz. İsveç, teröristler için inançlı bir liman değildir ve olmayacaktır. İlgili makamlar güvenlik tehdidi olabilecek bireyleri hudut dışı etmek için ağır bir biçimde çalışmaktadır. Madrid’deki dorukta tüm müttefik önderlerle ve Türkiye Cumhurbaşkanıyla görüşmelere devam etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

“TERÖRLE GAYRETTE UĞRAŞLARIMIZI İKİ KATINA ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, NATO’nun terör ile çabada daha fazla gayret harcaması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi;

*Hepimizin güvenlik telaşları, NATO üyelik sürecinin bir kesimi olarak dikkate alınmalıdır. Hiçbir müttefikimiz, terör örgütü PKK’nın akınları da dahil olmak üzere Türkiye’den daha fazla taarruza uğramadı.

*Terörle gayrette uğraşlarımızı iki katına çıkarmamız gerektiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Bu nedenle İsveç, Türkiye’nin telaşlarını direkt ele almak için son günlerde somut adımlar attı.

*İsveç, yasalarında değişiklikte bulunarak, PKK’ya karşı yeni polis soruşturmaları başlattı ve şu anda Türkiye’nin taleplerini inceliyor.

SİLAH İHRACATI DA GÜNDEMDE

İsveç, Finlandiya ve Türkiye ortasında “silah ihracatı ve terörle mücadele” de dahil olmak üzere güvenlik tasalarını daha fazla ele almak için bir mutabakat üzerinde birlikte çalışıldığını aktaran Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği müracaatları tarihidir. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, en büyük güvenlik kriziyle karşı karşıya olduğumuz için üyelikleri transatlantik güvenliği artıracak” dedi.

Related Posts

Türkiye’de bin pilotun işini 300 kişi yapmak için çalışıyor

Türkiye’deki pilotlar şiddetli çalışma şartları nedeniyle problemler yaşıyor. ÂLÂ Partili İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclis üyesi ve …

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan 5. İslami Dayanışma Oyunları açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, düzenlediği basın toplantısında 5. İslami Dayanışma Oyunları’ndaki son durum hakkında …

Kurye, motosiklet çalmaya çalışan hırsızın üzerine uçtu

Zeytinburnu Yeşiltepe Mahallesi’nde, 14 Ağustos Pazar günü saat 03.30 sıralarında sipariş getiren Yavuz Dursun isimli motosikletli kurye …

Sancaktepe’de sünnet düğününde tekme ve yumruklar havada uçuştu

İstanbul’un Sancaktepe ilçesine bağlı, geçtiğimiz gün saat 23.30 sıralarında, ortalarında hasımlık bulunan 2 aile ortasında arbede çıktı …

Karagümrük’ün yeni kanat oyuncusu Atalanta’dan!

Spor Toto Harika Lig takımlarından Fatih Karagümrük, transfer çalışmalarına devam ediyor. Kırmızı-siyahlılar son olarak geçtiğimiz dönem kiralık …

Tayvan’dan Çin açıklaması: Tehdit olmayı sürdürüyor

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası Çin- Tayvan tansiyonu sürüyor. Çin savaş gemileri ve uçaklarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.