New York borsası yükselişle açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 1,62 artışla 3.734,50 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,63 karla 10.974,05 puana çıktı.

ABD’de federal tatil hasebiyle dün kapalı olan New York borsasında endeksler, bugün açılışta olumlu bir seyir izledi. Devam eden resesyon telaşlarına rağmen ekonomilerde yumuşak bir iniş yapılabileceğine ait yorumlar piyasalardaki müspet seyirde tesirli oldu.

‘RESESYONUN KAÇINILMAZ’

ABD Merkez Bankası (Fed) St. Louis Şubesi Lideri James Bullard, dün yaptığı açıklamada, makroekonomik dataların beklentileri doğrultusunda gerçekleşmesi halinde temmuzda da güçlü bir faiz artışını destekleyeceğini, ABD iktisadını resesyona sokmadan enflasyonu aşağı çekebileceklerini düşündüklerini kaydetmişti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da hafta sonu verdiği bir röportajda, iktisadın yavaşlamasını beklediğini lakin bir resesyonun kaçınılmaz olduğunu düşünmediğini belirtmişti.

Hükümet tarafında ise enflasyonla uğraşa yönelik yeni adımlar değerlendirilirken, ABD Lideri Joe Biden, ülkede artan akaryakıt fiyatlarına karşı yakın vakitte süreksiz vergi muafiyeti kararı alabileceklerini bildirdi.

Analistler, Fed Lideri Jerome Powell’ın yarın ABD Senatosu’nda yapacağı sunum öncesi Fed yetkililerinin bugün yapacağı açıklamalar ile ikinci el konut satışları verisinin yatırımcılar tarafından takip edileceğini kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.