New York’ta birinci maymun çiçeği hadisesi tespit edildi

Maymun çiçeği virüsü hadiseleri artmaya devam ediyor. New York’ta birinci sefer bir şahısta maymun çiçeği virüsüne rastlandığı bildirildi.

New York Sıhhat Departmanınca yapılan açıklamada, eyalet hudutları içerisinde birinci kere bir bireyde maymun çiçeği virüsüne rastlandığı, hastayla temas halinde olabilecek şahıslara ulaşmaya çalışıldığı söz edildi.

Açıklamada, Hastalık Denetim Merkezi (CDC) tarafından kelam konusu kişinin izole edildiği ve tedavisine başlandığı belirtildi.

Yetkililer, perşembe günü, Afrika dışında nadiren görülen ve grip gibisi semptomlara neden olabilen bir virüs olan iki mümkün maymun çiçeği olayını araştırdıklarını açıklamıştı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), şimdiye kadar 80 maymun çiçeği hadisesini doğrularken 50 hadise şimdi araştırılıyor.

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo cinsinin yüzde 10’a kadar mevt riski bulunurken Batı Afrika tipinin her 2 hadiseden birinde yüzde 1 vefat oranına sahip olduğu biliniyor.

Ekseriyetle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.