Omsan Logistics’ten Avrupa’ya yeni ‘yeşil hat’

OYAK Kümesi Şirketlerinden Omsan Logistics’in, karayolu, denizyolu, havayolu ve demiryolu üzere farklı taşıma modları kullanılan intermodal nakliyat yapan Avrupa’nın esaslı lojistik firması METRANS ile ortaklaşa kurduğu ithalat – ihracat sınırında birinci tren yola çıktı. Türkiye’nin demiryolu ihracatını artırmayı amaçlayan proje kapsamında konteynerlar trenle Slovakya’nın Dunajska Streda kentindeki METRANS Terminali’nden İstanbul Halkalı Tren İstasyonu’na gerçek hareket etti.

Türkiye’nin demiryolu üzerinden ihracat gelirini artırma maksadına hizmet eden projeden Omsan Logistics ve METRANS ile ticari akışları olan tüm kurumlar faydalanabilecek. Halkalı ile Dunajska Streda ortasındaki seferler Eylül ayından itibaren nizamlı formda ve karşılıklı olarak gerçekleştirilecek. Proje sayesinde Dunajska Streda’da bulunan 280 bin metrekarelik dev terminal ile Slovakya üzerinden Çekya, Macaristan, Avusturya, Polonya, Almanya ve Hollanda üzere ülkelere intermodal hizmet sunulacak.

İlk trenin seferine başlaması nedeniyle Streda Terminali’nde düzenlenen merasime, Türkiye’nin Slovakya Büyükelçisi Yunus Demirer, Omsan Logistics Genel Müdürü Cömert Varlık ve METRANS Group CEO’su Peter Kiss katıldı.

Yunus Demirer: İki ülke birbirine kapılar açacak

Törende konuşan Türkiye’nin Slovakya Büyükelçisi Yunus Demirer, her iki ülkenin de coğrafik pozisyonları açısından birbirleriyle benzerlik gösterdiğini söyledi. Demirer, Türkiye’nin Orta Avrupa ülkesi Slovakya için Orta Asya ve Asya ile Orta Doğu’ya bir kapı olabileceğini, Slovakya’nın da Türkiye’nin Orta, Doğu ve Kuzey Avrupa’ya açılmasına aracılık edebileceğini kaydetti. Demirer yakın gelecekte benzeri yeni projelerin hayata geçirilmesini dört gözle beklediğini söylerken her iki şirkete de muvaffakiyetler diledi.

Cömert Varlık: Pek çok ülkeye katkı sağlayacağız

Omsan Logistics Genel Müdürü Cömert Varlık merasimde yaptığı konuşmada, OYAK Genel Müdürü Sayın Süleyman Savaş Erdem’in vizyonu doğrultusunda Avrupa’nın esaslı lojistik fimalarından METRANS ile yapılan iş birliğinden dolayı onur duyduklarını belirtti. İktisatların büyük bir dönüşüm geçirdiği bu periyotta yapılan iştirakle ülkelerine çok şey katacaklarının altını çizen Varlık; “Bu operasyon hem ülke ekonomilerine hem de bölge ülkelerine katkı sağlayacak” dedi.

Peter Kiss: Maksadımız müşterilerimize en uygun ve kapsamlı hizmeti sunmak

METRANS Genel Müdürü Peter Kiss da Omsan Logistics ile çıktıkları yolda bu türlü örnek bir projeye başlamaktan büyük memnunluk duyduklarını lisana getirdi. Proje ile gayelerinin iki şirketin güç birliği ile müşterilerine en yeterli ve kapsamlı hizmeti sunmasını sağlamak olduğunun altını çizen Kiss, gelecek devirde diğer projeler de hayata geçireceklerini kaydetti.

‘Yeşil taşımacılık’ için örnek proje

Son periyotta ‘yeşil taşımacılık’ olarak nitelendirilen demiryolu nakliyatı alanında fark yaratan Omsan Logistics, demiryolu nakliyatının hizmet portföyündeki tartısını her geçen gün artırıyor.

Yeşil Nakliyat kavramının odağı olan demiryolunu stratejik büyüme alanı olarak gören Omsan Logistics, 15 adet lokomotif ve 500’den fazla vagondan oluşan filosuyla bu alanda hizmet veriyor.

2 milyonu aşkın ağacın dengeleyebileceği karbon salımı engellendi

Omsan Logistics, İstanbul – Slovakya ortasında açılan sınır sayesinde gelecek yıl sonuna kadar, 450 bini aşkın ağacın telafi edebileceği ölçüde karbon salımını önlemeyi hedefliyor.

‘Dijital Karbon Ayak İzi Hesaplama’ uygulaması aracılığıyla yapılan hesaplamalara nazaran, 2021 yılında Omsan Logistics’in gerçekleştirdiği operasyonlarda demiryolu sınırı kullanımı ile 2 milyon 220 bin 154 ağacın dengeleyebileceği karbon salımına muadil tasarruf sağladı. Bu noktada bilhassa AB Yeşil Mutabakatı ile lojistik firmalarının gerçekleştirdiği emisyon azaltımına katkı sağlayan projeler büyük ehemmiyet kazandı.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de demiryolu ile gerçekleştirilen toplam taşımalar içerisinde yüzde 10’un üzerinde hisse alarak, demiryolu taşımaları yapan özel firmalar içinde başkan olan Omsan Logistics, bir öteki çevreci taşıma modu olan denizyolunda da gerek özmal gerekse kiralık gemilerle yürüttüğü operasyon hacmini yaklaşık 8 katına çıkarttı.

Related Posts

Belçika’da enflasyon 47 yılın rekorunu kırdı

Belçika’da ağustos ayında yüzde 9,94 olan yıllık enflasyon, eylülde 11,27’ye çıktı. Belçika’da enflasyon, eylülde yüzde 11,27 ile 1975 yılından …

Hazine Getirileri Yükseliyor! Bu BTC, SHIB ve ETH İçin Ne Demek?  

10 yıllık ABD Hazine getirisi son 12 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak, bu yatırımcıların hisse senetlerine ve BTC, SHIB ve ETH gibi …

Sanayiciler endişeli: BOTAŞ doğalgaza zam hazırlığında

Sanayiciler, globalde yaşanan enerji sorunu nedeniyle zam beklentilerinin bulunduğunu belirterek, üretimde yaşanacak sıkıntıyı ihracatla …

Kritik ikaz: IMF borçları rekor kırdı!

Financial Times’ın IMF bilgileri üzerinden yaptığı tahlile nazaran, ağustos sonunda fon tarafından verilen kredi hacmi 44 farklı programda 140 …

Türkiye-Rusya ortak yapımı! Tarihi projeye Türk damgası

Türkiye-Rusya alakaları tarihinin en büyük projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) iş gücü hacmiyle de dünyanın en büyük projelerinden …

Ormanlar dahil kamu toprakları imar planı gerekmeksizin turizme açıldı

Lüks çadır yönetmeliği yayımlandı. Orman alanları dahil Hazine’ye ilişkin kamu toprakları imar planı gerekmeksizin kiralanabilecek. Müracaatları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.