Papa Francis’ten ‘cinsel istismar’ özrü

Papa Francis, Katolik Kilisesi’nin Kanada’daki yatılı okullarında fizikî şiddete ve cinsel istismara maruz kalan yerlilerden özür diledi.

Papa Francis, tövbe haccı olarak nitelendirdiği ziyaret çerçevesinde Katolik Kilisesi’nin yatılı okullarında fizikî şiddete ve cinsel istismara maruz kalan yerlilerle a görüşmek üzere Kanada’ya geldi. Papa, ziyaretinin birinci durağı olan Alberta eyaletine bağlı Edmonton’daki Ermineskin Kızılderili Konut Okulu’nun eski bölgesinde yerli halkla bir ortaya geldi. Aktifliğe Başbakan Justin Trudeau ve Vali General Mary Simon da katıldı.

“ÜZGÜNÜM”

Papa Francis yaptığı açıklamada, Katolik Kilisesi’nin Kanada’nın yatılı okul sisteminde oynadığı rol için kamuoyundan özür dileyerek, “Buradayım aranızda zira tövbe haccının birinci adımı tekrar af dilemek, size bir kere daha çok üzgün olduğumu söylemektir. Ne yazık ki, birçok Hristiyan’ın yerli halkları ezen güçlerin sömürgeci zihniyetini destekleme biçimleri için üzgünüm” dedi.

Papa Francis, Kanada’daki tüm yerli topluluklarda hissedilen acıyı kabul ettiğini söyleyerek, “Bu ülkenin her bölgesinde yerli halkların yaşadığı acıların ve travmaların, zorlukların farkında olduğumu bilin. Bu tövbe seyahati boyunca söylediğim kelamlar her yerli topluluk ve kişi içindir. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum” dedi.

“ALÇAKGÖNÜLLÜLÜKLE AF DİLİYORUM”

Zorla kültürel asimilasyonu “acıklı bir kötülük” ve “feci bir hata” olarak nitelendiren Papa, “Utançla ve açık bir halde pek çok Hristiyan’ın yerli halklara karşı işlediği kötülük için alçakgönüllülükle af diliyorum” dedi.

Geçtiğimiz mart ayında Vatikan’da First Nations (İlk Uluslar) Delegasyonları ile yaptığı toplantıda kendisine verilen çocuk boyutlu mokasenleri hatırlatan Papa, kelam konusu mokasenlerin “keder, öfke ve utanç” hissinin bir hatırlatıcısı olduğunu söz ederek, “O çocukların anısı nitekim acı verici. Her çocuğa sevgi, onur ve hürmet gösterilmeli” dedi.

İSİMSİZ MEZARLARIN BULUNMASI İLE PAPA’YA BASKI ARTMIŞTI

Papanın özrü, Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun harekete geçme davetlerini yayınlamasından yedi yıldan fazla bir mühlet sonra geldi. Kurulun 58’inci aksiyon daveti, Papa’yı Katolik Kilisesi’nin yatılı okul sistemindeki rolü için Kanada topraklarında bir özür yayınlamaya çağırmıştı. Kanada’daki eski bir yatılı okulda 215 isimsiz mezarın bulunmasının akabinde Papa’ya Kanada’ya gelip özür dilemesi tarafında baskılar artmıştı. Yaşanan olayın akabinde ülke çapında çok sayıda eski yatılı okul bölgesinde misal mezarlar bulunmuştu.

SÖZ KONUSU OKULLARA 150 BİN YERLİ ÇOCUK YERLEŞTİRİLDİ

Kanada’da 1870’lerden itibaren faaliyete geçen ve sonuncusu 1996’da kapanan okullarda tahminen 150 bin yerli çocuğun yatılı okul sistemine zorla alındığı tespit edildi. Sistemdeki 139 okulun yarısından fazlası Katolik Kilisesi tarafından yönetilirken, yaklaşık 4 bin 100 ila 6 bin çocuğun yatılı okul sistemindeyken istismar ve ihmal nedeniyle öldüğü varsayım ediliyor.

Related Posts

U18 Basketbol Milli Takımı, Avrupa ikincisi oldu

Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda oynanan finali; FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet …

Beşiktaş, Axel Tuanzebe’yi takımına katmak istiyor

Beşiktaş’ta stoper arayışları devam ediyor. Siyah-beyazlılar Manchester United’ın İngliz oyuncusu Axel Tuanzebe’yi listesine aldı. NTV Spor’un …

İçişleri: Eren Abluka-31 operasyonu başlatıldı

Ayrıntılar geliyor…

Sivasspor – Gaziantep FK maçından kareler

MEB’den 65 okula ‘okul kayıt parası’ incelemesi!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘okul kayıt parası’ alındığına ait şikayetler üzerine inceleme başlattı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 …

Fener Rum Patriği Bartholomeos’tan Balıklı Rum Hastanesi Huzurevi’ne ziyaret

Fener Rum Patriği Bartholomeos, yangından sonra başlatılan hasar tespit çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Patrikhane yetkilileri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.