Rusya Dışişleri Bakanlığı: NATO’nun Polonya’da ağırlaşmasını kayıtsızca izlemeyeceğiz

Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarından sonra Kiev’e açık takviye veren Polonya, birebir vakitte NATO tarafından da muhafaza altına alındı.

NATO’dan Polonya’ya mümkün Rus akınlarına karşı silah desteği yapıldığı öğrenilildi.

Rusya, Polonya’nın attığı bu bu adımlara karşı çıkmaya devam ederken Rus basınına açklamalarda bulunan Rusya’nın Avrupa İlgilerinden Sorumlu Dışişleri Bakanlığı Dairesi Lideri Oleg Tyapkin, Ukrayna’da 2014’deki ihtilalden öncede Polonya’nın, Avrupa’nın doğu cephesinde NATO’yu güçlendirmek için adımlar attığını tabir ederek bunun hala sürdüğünü söyledi.

“Tehditleri etkisiz hale getireceğiz”

Rus basınına konuşan ve bu duruma karşı kayıtsız kalamayacaklarını tabir eden Tyapkin,, “Elbette NATO kümesinin Polonya’da ağırlaşmasını kayıtsızca izlemeyeceğiz. Yanıtımız her zamanki üzere orantılı ve yerinde olacak. Rusya Federasyonu’nun güvenliğine potansiyel tehditleri etkisiz hale getireceğiz.” dedi.

“Diplomatik altyapının büsbütün ortadan kaldırılması yolunu seçtiler”

İHA’nın haberine nazaran; Polonya ile yaşanan siyasi tansiyonlar için ölçülü konuşan Oleg Tyapkin, “Siyasi duruma gelince, Polonya ile ikili bağlarımızda çözülemeyecek hiçbir sorun olmadığına her vakit inandığımızı söylüyorum. Bu niyetimizi nizamlı olarak Varşova’daki ortaklarımızın dikkatine sunduk. Biraz daha sağduyu ile daha az ideolojik ön yargının kâfi olduğunu böylece işlerin yavaş ve meselesiz ilerleyeceğini belirttik. Ne yazık ki 2014’ten beri Polonyalı ortaklarımız sorunun bu türlü bir formülle çözülme teklifine sağırca yaklaştılar. Onlar, uzun yıllardır inşa edilen diplomatik altyapının büsbütün ortadan kaldırılması yolunu seçtiler.” şeklinde konuştu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.