Şeker Hastalığının 10 Belirtisini Göz Ardı Etmeyin

Spread the love

Şeker Hastalığının 10 Belirtisini Göz Ardı Etmeyin

Şeker Hastalığının 10 Belirtisini Göz Ardı Etmeyin

Şeker hastalığı çoğu zaman sessiz katil olarak adlandırılır. Bunun nedeni hastalığın erken belirtilerinin kolaylıkla gözden kaçmasıdır. Bu makalemizi okuduktan sonra paylaşmayı unutmayalım ki arkadaşlarımıza da faydamız olsun. Unutmayın ki erken teşhis yaşam süresini uzatabilir. Farkındalık yaratmak için paylaşalım.

  • 1- Susamada ve idrara çıkmada artış

Bunlar şeker hastalığının en yayın görülen belirtileridir. Eğer şeker hastasıysanız böbrekleriniz vücudunuzdaki fazla şekerin emilimini gerçekleştiremez. Dolayısıyla fazla şeker, diğer bazı dokularınızdaki sıvıları da toplayarak idrarınıza karışır. Bu durum size aşırı susuzluk hissi yaratarak sık sık idrara çıkmanıza neden olur.  Susuzluğunuzu gidermek için daha çok sıvı tüketmeniz daha çok idrara çıkmanıza neden olur ki, bu da bir kısır döngüdür. Ne kadar sık çok fazla anlamına gelir? Tabi ki hepimizin hareketlilik düzeyi ve sıvı alım oranı farklılık göstermektedir. Ancak sağlıklı bir kişi günde ortalama 6-7 kez idrara çıkar. Bu sayı bazı kişilerde 10 a kadar çıkabilmektedir. Ancak bir kişi tuvalette her zamankinden daha fazla sık gitmeye başlarsa ve bu durum günlük yaşantısını olumsuz etkilerse, bu kişinin doktora görünmesini gerektiren bir tehlike işareti olabilir.

  • 2- İştah Artışı

Susuzluk hissi ve idrara çıkmada artışın yanı sıra sürekli açlık hissetmek şeker hastalığının üçüncü en sık karşılaşılan belirtisidir. Eğer vücudunuz yeteri kadar yada hiç insilün üretmiyorsa ya da insülüne olması gerektiği gibi cevap vermiyorsa aldığınız besinleri hücrelerinizin enerji kaynağı olarak kullandığı glikoza dönüştüremez. Ve bu durum yemek yedikten sonra bile hiç geçmeyen açlık hissine neden olur. Öyle ki yemek yemek sadece kan şekerinizin daha da yükselmesine neden olur. Bu da durumu daha da kötüleştirir. Yemek yediğiniz halde açlık hissiniz kaybolmuyorsa, diğer belirtileri taşımasanız bile doktora görünmelisiniz.

  • 3- Kronik Yorgunluk

Eğer şeker hastasıysanız hep güçsüz ve yorgun hissedersiniz. Bu durum tıpkı kendinizi sürekli aç hissetmenizde olduğu gibi hücrelerinizin enerji sağlamak için yeterli glikoz alamamasından kaynaklanmaktadır. Sık idrar yapmanın yol açtığı sıvı kaybı da yorgunluğunuzun sebeplerinden biridir. Ayrıca gece boyunca tuvalet ihtiyacınızı karşılamak için sık sık uyanmak da sağlıklı ve canlandırıcı bir uyku çekmenize engel olur. Sonuç olarak vücudunuz bitkin düşer. Kronik yorgunluk ayrıca asabi ruh haline de yol açar. Yani bu şartlar altında kim keyifli olabilir ki. Diğer yandan yorgunluk bir kısmı hastalıkla ilgisi olmayan başka durumların da belirtisi olabilir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme, aşırı kafein tüketimi, yaşlanma gibi. Fakat bu listede saydığımız diğer listedekilerle birlikte görüldüğünde yorgunluk şeker hastalığı belirtisi olarak değerlendirilebilir.

  • 4- Bulanık Görme

Eğer bulanık görme ciddi bir göz rahatsızlığından kaynaklanmıyorsa şeker hastalığının erken habercisi olabilir. Sebebi ise sıvıların yer değiştirerek göz merceğinde şişlik ve şekil bozukluğuna yol açmasıdır. Bu durum gözün odaklanma etkisini olumsuz etkileyerek nesneleri bulanık ve puslu görünmesine sebep olur. Bu değişiklikler genellikle geri döndürülebilir niteliktedir. Ve kan şekeri düzeyiniz tedavi ile dengelendiğinde görüşünüz normale dönebilir. Ancak eğer şeker hastalığı tedavi edilmezse bu değişiklikler ilerleyerek körlüğe yol açabilir. En ürkütücü olan ise eğer bu durum çok kötü bir hal alırsa geriye döndürmek mümkün olmaz. Bu, bir sağlık problemini görmezden gelmenin ağır bir bedelidir.

  • 5- Açıklanamayan Kilo Kaybı

Açıklanamayan ibaresinden bunun diyet ve egzersiz kaynaklı bir kilo kaybı olmadığını tahmin edebilirsiniz. Şeker hastaları sadece 2-3 ayda kolaylıkla 5-10 kilo kaybedebilirler. Glikozu kullanamayan vücudumuz bunun yerine enerji için yağları ve kasları yakmaya başlar. Dolayısı ile bu da kilo kaybına yol açar. Böyle bir durumda vücuttaki fazla şekeri atmak için aşırı çalışan böbrekleriniz de zarar görebilir. Vücudun tüm sıvıları çaresiz bir şekilde idrara dönüştürmeye çalışmasından kaynaklanan sıvı kaybının da ani kilo kaybında payı vardır. Beklenmeyen kilo kaybı her ne kadar TİP-1 diyabetin erken belirtisi olsa da bu duruma TİP-2 diyabet hastalarında da rastlamak mümkündür.

  • 6- Ciltte Kaşıntı

Daha önce belirttiğimiz gibi vücutta ki fazla şeker, diğer dokulardan da sıvıları toplayarak idrarınıza karıştırır. İster inanın ister inanmayın söz konusu dokular arasında vücuttaki en geniş organ olan cildimizde vardır. Sıvı kaybına bağlı olarak cildimiz kuru ve kaşıntılı bir hal alır. Asıl tehlikeli olansa bu kuru bölgeleri kaşımak ciltte yaralan oluşmasına ve nihayetinde enfeksiyona yol açabilir. Eğer şeker hastasıysanız cildinizin nemini ve sağlığını korumak adına özel çaba göstermelisiniz.

  • 7- Maya Enfeksiyonu

Şeker hastalığı bağışıklık sisteminizi zayıflatarak enfeksiyonlara daha yatkın olmanıza sebep olur. Maya ve diğer mantar enfeksiyonları glikozdan beslenir. Ve şekerden zengin ortamlarda gelişir. Bu nedenle maya ve mantar enfeksiyonları da şeker hastalığının yaygın belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle kadınlar vajinal mantar enfeksiyonları konusunda daha özenli davranmalıdır. Şeker hastalığı haricindeki sebeplerle de ortaya çıkabilirler ama her zaman bir doktora görünüp sebebinden emin olmakta fayda vardır.

  • 8- Yavaş İyileşme

Yüksek kan şekeri kesik ve yaralı bölgelerde iltihabı artırmakla kalmayıp zayıf kan dolaşımına da nende olur. Bu durum cildin zarar görmüş bölgelerine kan gitmesini güçleştirir. Unutmayın cilt daha fazla kaşınmaya başlayacağından bu alanlar oldukça geniş olabilir. Özellik ayaklar bu durumdan çok etkilenir. Öyle ki şeker hastalarında bazen uzuvun alınmasına kadar varan ciddi sorunlara yol açan ayak yaraları sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Eğer kesik ve yaralarımızın eskisinden daha yavaş iyileştiğini fark ederseniz bu konuyu doktorunuza danışmayı unutmayın.

  • 9- Ciltte Koyu Lekeler

Ciltte kadifemsi dokuda koyumsu lekeler ile kendini gösteren bir durumdur. Bu lekeler boyun, koltuk altı, kasık, dirsek içi, diz arkası, ve eklemler gibi cildin kırışıp buruştuğu bölgelerde ortaya çıkar. Bu durum sağlıklı kişilerde de görülebilir. Ama diyabet öncesi durumun ve şeker hastalığının yaygın bir belirtisi olduğundan doktorunuzun muayene etmesi gerekmektedir.

  • 10- Ellerde ve Ayaklarda Uyuşma Karıncalanma

Şeker hastalığının diğer yaygın bir belirtisi de eller, ayaklar, parmaklar ve ayak parmaklarında uyuşma, karıncalanma ve ağrıdır. Daha önce bahsettiğimiz gibi yüksek kan şekeri dolaşımın zayıflamasına neden olur. Ancak zayıf kan dolaşımının sinirlerinizde hasara yol açabileceğini bilmeyebilirsiniz. Kalbe en uzak uzuvlar olarak bu durumdan ilk önce el ve ayaklar etkilenir. Burada saydığımız belirtiler de olduğu gibi kan şekerinizi kontrol altında tutmanızın size çok büyük bir faydası olacaktır. Ve tedavi ile birlikte dolaşımınızda düzelme gösterecektir.

Unutmayın şeker hastalığı tedavi edilmediğinde birçok ciddi sağlık sorununa yol açabilen kronik bir hastalıktır. Ne kadar erken teşhis edilirse o kadar kolay kontrol altına alınır ve yaşam süreniz uzar. Eğer bu belirtilerin biri ya da birkaçına sahipseniz hemen doktorunuzdan bir randevu alın.

Şeker hastası olup olmadığınızı tespit etmede kullanılan pek çok test mevcuttur. Yani sadece bir tanesini yaptırmak doğru teşhis için yeterli değildir. Gerek bu listedeki belirtiler, gerekse genel bir belirti olsun sağlık durumunuzdaki değişikleri fark ettiğinizde doktora gitmeyi ertelemeyin ve ihmal etmeyin. Sağlığınıza yeterince zaman ve para ayırmayı unutmayın. Çünkü sahip olduğunuz en değerli şey sağlık.

Eğer faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorsanız paylaşmayı unutmayın. Sevdiklerinizle bu yazıyı paylaşın ki son derece önemli bu bilgilerden haberleri olsun. Güncel yazılarımızı takip etmeyi unutmayın.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir