Şırnak’ta ağaç kıyımı: 7 ayda ormanlık alanların yüzde 7’si yok oldu

Şırnak’ta pek çok bölgede ağaç bölümü yapılıyor, kesilen ağaçlar TIR ve kamyonlarla farklı bölgelere taşınıyor. Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü’nün datalarına nazaran yalnızca 7 ayda kentteki ormanlık alanların yüzde 7’si yok oldu. “Güvenlik” gerekçesiyle yapılan kıyıma karşı harekete geçen Şırnak Barosu Etraf ve Kent Komitesi, kelam konusu duruma karşı Kamu Denetçiliği Kurumu’na (ombudsman) şikâyet müracaatında bulundu.

‘BÜYÜK BİR RANT SAĞLANIYOR’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran, Şırnak Barosu Etraf ve Kent Kurulu Eş Sözcüsü avukat Fadıl Tay, hususa dair Şırnak Valiliği ve Orman Müdürlüğü ile görüştüklerini, kendilerine kıyımın “güvenlik” gerekçesiyle yapıldığının söylendiğini paylaştı. Kıyımın şu an Cudi, Besta ve öbür bölgelerde sürdüğünü aktaran Tay, yalnızca “güvenlik” gerekçesiyle bu durumun açıklanamayacağını tabir etti. Tay, “Bu bölgelerde bulanan bütün ağaçları keserek buraları çöle çevirmek istiyorlar. Bu ağaç kesitinin tıpkı vakitte ticarete dönüştüğünü ve büyük bir rantın sağlandığını görüyoruz” dedi.

‘HER GÜN 15 KAMYON AĞAÇ KESİLİYOR’

Ağaç kıyımının yapıldığı bölgelere, “güvenlik alanı” olmalarından kaynaklı giremediklerini aktaran Tay, “Edindiğimiz bilgiye nazaran ağaç kesiti özel ihaleye çıkarılıyor. Bu ihale Şırnak Valiliği ve Şırnak Vilayet Orman Müdürlüğü tarafından yapılıyor. İhale, yalnızca daha evvel bu ağaç kısmıyla tanınan şahıslara veriliyor. Bölgemizdeki ağaç kısmı her geçen gün artarak devam ediyor. Evvelce günde 10 ton kesiliyorsa artık 100 ton kesiliyor. Her gün ortalama 15 kamyon ağaç kesiliyor” tabirlerini kullandı.

Cudi Dağı’nın bitki örtüsünün zenginliğine değinen Tay, zeytin, palamut ve onlarca endemik ağacın burada yeşerdiğini, yeniden buranın ceylan, yaban keçileri ve daha birçok canlının ömür alanı olduğuna işaret etti. Tay, asırlık ağaçlarının kesilmesinin ekolojik sistemi tahrip ettiğine dikkati çekti.

BAŞVURULAR REDDEDİLDİ

Ağaçların anayasada muhafaza altına alındığını tabir eden Tay, “Yasalarla müdafaa altına alınan ormanları muhafazamız gerekiyor. Bu yılın başında Şırnak Savcılığı’na kabahat duyurusunda bulunduk. Bu yapılan ağaç bölümün kanun dışı olduğunu ve kabul edilmeyeceğini belirttik. Kabahat duyurumuz reddedildi. Kabahat duyurumuzun reddedilmesi üzerine Şırnak Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunduk. Ama itirazımız da reddedildi. Bunun üzerine geniş bir rapor hazırlayıp kamuoyunu bilgilendirdik. Artık de yeni bir rapor hazırladık. Bu sefer Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikâyet müracaatında bulunduk. Kurum, bağlayıcı bir kararı olmamakla birlikte tavsiye niteliğinde kararlar veriyor” diye konuştu.

‘BÜYÜK BİR KATLİAM YAŞANIYOR, REAKSİYON KONULMALI’

Yasal yollara başvurmayı sürdüreceklerini aktaran Tay, tabiatın talan edilmesine müsaade vermeyeceklerinin altını çizdi. Tay, “Bütün kamuoyunun bu durumu gelip alanda incelemesi ve yaratılan tahribatı şahsen görmesi gerekiyor. Bölgede büyük bir katliam yaşanıyor” sözlerini kullandı.

Bölge vilayetlerinde yaşanan ağaç kıyımlarına dair sessizliği eleştiren Tay, “Doğa her yerde birebir tabiattır. Nerede olursa olsun hepsine sahip çıkılması gerekiyor. Bir yerde ağaç kısmı olduğu vakit herkesin en üst perdeden ses çıkarması ve yansısını ortaya koyması gerekiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Slovacko – Fenerbahçe maçının yayıncısı aşikâr oldu

Temsilcimiz Fenerbahçe 2022-2023 UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme ikinci maçında Çekya deplasmanında Sovacko ile karşılaşacak. 11 Ağustos Perşembe …

U18 Basketbol Milli Takımı, Avrupa ikincisi oldu

Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda oynanan finali; FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet …

Beşiktaş, Axel Tuanzebe’yi takımına katmak istiyor

Beşiktaş’ta stoper arayışları devam ediyor. Siyah-beyazlılar Manchester United’ın İngliz oyuncusu Axel Tuanzebe’yi listesine aldı. NTV Spor’un …

İçişleri: Eren Abluka-31 operasyonu başlatıldı

Ayrıntılar geliyor…

Sivasspor – Gaziantep FK maçından kareler

MEB’den 65 okula ‘okul kayıt parası’ incelemesi!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘okul kayıt parası’ alındığına ait şikayetler üzerine inceleme başlattı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.