Telefonundaki datalara ulaşılmaması için dişiyle parmak derisini kopardı

Terör örgütü IŞİD’in Adana sorumlularından M.H.M. ve A.S. hakkında 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, M.H.M’nin meskeninde yakalandığı sırada tuş kilidi parmak iziyle açılan cep telefonundaki örgütsel bilgilere ulaşılmaması için parmak derisini ısırarak kopardığı bilgisine yer verildi.

Terör örgütü IŞİD’in Adana sorumlularından tutuklu iki sanık hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” kabahatinden 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

IŞİD ve çatışma bölgeleriyle irtibatları bulunduğu teziyle 17 Şubat’ta tutuklanan M.H.M. ve A.S. hakkında yürütülen savcılık soruşturması tamamlandı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Suriye asıllı sanıklar hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” kabahatinden 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Terörle Uğraş Daire Başkanlığının bilgi iletim raporuna yer verildi.

LECNE KÜMESİNİ OLUŞTURDULAR

Raporda yer alan terör örgütü IŞİD’in Türkiye’de eleman kazanma ve lojistik takviye sağlama faaliyetlerini yürütmek gayesiyle yapılanma arayışına girdiği ve bu kapsamda “Lecne” ismi verilen bir küme oluşturduğu bilgisi iddianamede anlatıldı.

İddianamede, “Lecne” kümesinin Adana’da IŞİD’in Türkiye buyruğu Mahmut Özden’e bağlı Yamaçlı kümesi ile irtibatlı olduğu, Suriye’den Türkiye’ye hareket yapmak hedefiyle gelmek isteyen örgüt mensuplarına yardım ettikleri, şifreli programlar üzerinden görüşerek onlara “güvenli yol”, ailelerine maddi takviye ve hareketlerde kullanılmak üzere silah ve patlayıcı ayarladıkları, M.H.M. ve A.S’nin de bu küme içinde yer aldığı belirtildi.

DİŞİYLE PARMAK DERİSİNİ KOPARDI

İddianamede, polis gruplarınca adresine düzenlenen operasyonla yakalanan sanık M.H.M’nin sağ el işaret parmağının derisini dişiyle ısırarak kopardığı, sanığın bu aksiyonunu, tuş kilidi parmak iziyle açılan cep telefonundaki örgütsel bilgilerin deşifresini engellemek için yaptığı vurgulandı.

İddianamede, sanık engellemeye çalışsa da cep telefonun açıldığı ve içerisinde çok sayıda örgütsel doküman, IŞİD mensuplarına ilişkin fotoğraflar, örgütsel içerikli yazışmalar ve imajlar bulunduğu kaydedildi.

TALİMATI SURİYEDEN ALIYORLAR

İddianamede beyanına yer verilen şahit M.A. da “M.H.M, örgütün Türkiye sorumlusu ‘Refik’ kod isimli şahsa bağlı olarak çalışırdı. Örgütün bu faaliyetlerini Türkiye’de toplam 5 kişi yürütür, bunlardan birisi de M.H.M’dir. M.H.M. ile ben Adana’da buluştuk. Kendisi örgüt ismine para dağıtım işlerini yürütüyordu.” sözlerini kullandı.

Suriye’deki çatışma bölgeleriyle irtibatlı oldukları ve terör örgütü IŞİD’in üst seviye yöneticilerinden talimat aldıkları bildirilen sanıklar M.H.M. ve A.S’nin “silahlı terör örgütüne üye olma” kabahatinden 15’er yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi.

Tutuklu M.H.M. ve A.S. ise suçlamaları kabul etmedi. (AA)

Related Posts

Papa Franciscus: Rusya Federasyonu Lideri’ne yalvarıyorum

Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Meydanı’ndaki klâsik pazar duasını yapan Papa, ritüelin dışına çıkarak duanın çabucak başında Ukrayna-Rusya savaşına …

Meteoroloji saat verdi: Kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran Marmara, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Karadeniz ile Kütahya …

27. Periyot 6’ncı yasama yılı 1 Ekim’de başlıyor

TBMM Lideri Mustafa Şentop: 27. Periyot 6’ncı yasama yılı 1 Ekim’de başlıyor. Meclisimiz 1 Ekim 2021 tarihinde başladığı 5’inci yasama yılını …

Hugh Jackman kim, kaç yaşında? Hugh Jackman Türk mü? Hugh Jackman’in aldığı mükafatlar…

Ryan Reynolds, Deadpool hayranlarını heyecanlandıran yeni bir haber paylaştı. Reynolds’ın yer aldığı teaser’da Hugh Jackman’ın Deadpool 3’te …

Afyonkarahisarlı şehit Muhammed Arı’nın annesi hayatını kaybetti

13 Mayıs 2016 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesi Çığlı Üs Bölgesi’nde PKK’lı teröristlerin ateşi üzerine çatışma çıkmış, hain atak sonrası 6 …

Mağaza Market-Sen’den ‘A101, son kullanma tarihi geçen eserleri satıyor’ savı: ‘Bakanlık seyrediyor…’

Marketlerinde yaklaşık 80 bin TL’ye tekne satacağını belirttiği broşürle dikkat çeken ve son olarak ‘barkod oyunu’ argümanıyla tartışılan A101 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.