Troçki’nin vaftiz oğlu Prof. Hudson krizi tek tek anlattı: Enflasyon bahane, evinize ve arsanıza çökecekler

Babası, sosyalist düşünür ve Bolşevik Devrimi’nin liderleri arasında bulunan Lev Troçki’nin yanında işçi önderliği ve sendika başkanlığı yapmış olan iktisat profesörü Michael Hudson, Troçki’nin vaftiz oğlu olarak tanınıyor.

Karma ekonomi, finans, bankacılık, Wall Street, emperyalizm ve neo-liberalizm üstüne uzmanlığı bulunan Michael Hudson, “FED’in Maaşları Düşürme Projesi” başlıklı son makalesinde, sermaye sınıfının, işçi sınıfına “diz çöktürmek” için enflasyonu bir silah olarak kullandığını anlattı.

BU BİR SAVAŞ

Profesör Michael Hudson, yaşanan durumun bir “sınıf savaşı” olduğunu ifade etti: “Zengin sınıfı var. Bunlar toplumun yüzde biri. Bir de işçiler var. Zenginlerin amacı, işçileri daha kötü şartlara razı edip diz çöktürmek.”

Michael Hudson, bu savaşta zenginlerin yeni silahının enflasyon, fiyatlar ve yüksek işsizlik olduğunu açıkladı.

Enflasyon arttıkça şirketler ve zenginler, kendilerine yük olmadığı halde enflasyonu bahane ederek her türlü fiyatı arttırıyor.

Fiyatlar artınca hayat pahalılaşıyor. Hayat pahalılığı ve “enflasyon”, devamında ekonomik durgunluğu getiriyor. İnsanlar işten çıkarılıyor ve işsizlik artıyor.

İşsizlik yükselince bu defa şirketler, olabilecek en düşük seviye maaşı vererek istihdam yaratacağını söylüyor.

Böyle devam ederse insanlar, en düşük maaşlı işler için birbiriyle rekabet eder hale gelecek.

ENFLASYONA BAĞLI FİYAT ARTIŞI TAMAMEN SUNİ

Profesör Michael Hudson, ABD’deki enflasyona bağlı fiyat artışının tamamen suni olduğunu söyledi: “Enflasyon artarken herkes Rusya’ya ve yaptırımlara bakıyor. Ancak Rusya’dan zaten satın almadığımız şeylere yaptırım koymak, bizde enflasyonu nasıl arttırabilir? Petrol devleri ve süper zenginler en ufak bir zarar görmüş mü?”

Michael Hudson, büyük firmaların, enflasyonu bahane ederek hiçbir ekonomik kayıp yaşamadıkları halde, sanki ekonomik kayıpları varmış gibi fiyatları arttırdığını belirtti.

Bunun sonucunda ilk olarak maaşların düştüğüne dikkat çeken Michael Hudson, zengin ve fakir arasındaki uçurumun inanılmaz bir şekilde artacağını ifade etti.

ÇÖP EKONOMİ MODELİ

Michael Hudson, Amerikan Merkez Bankası FED’in “çöp ekonomi modeli” uyguladığını ifade etti: “Suni durumları durdurmak için faiz artışı yapıyorlar. Faiz artırmak kağıt üstünde enflasyonu durdurur. Ancak insanları ilgilendiren hayat pahalılığını durdurmayacak. Aksine daha kötü yapacak.”

Faiz artırma sonucunda, suni fiyat artışlarının durmayacağının altını çizen Profesör Michael Hudson, asıl hedefin arsa ve konut mülkiyeti olduğunu açıkladı: “Faiz artışının en çok etkileyeceği alan, konut kredileri olacak. Konut kredileri faiz artışına bağlı olarak artacak. Amerika’da ev sahipliği oranı sürekli düşüyor. Yakında daha da düşecek. Zenginler, işçilerin elindeki her türlü mülke göz dikmiş durumda. Hepsini almak istiyorlar.”

EN BÜYÜK SİLAH: MÜLKİYET

Michael Hudson, zenginlerin en büyük silahlarından birisinin arsa ve konut mülkiyeti olduğunu belirtti: “Yoksulların ve işçilerin bir evi olsun istemiyorlar. Sürekli olarak kiraya mahkum, başını sokacak bir evi dahi olmayan işçiler istiyorlar.”

BUNU KİMSE GÖRMEDİ: TARİHİN EN BÜYÜK VURGUNU

FED’in geçen aylarda yaptığı faiz artışı sonucunda, Wall Street tarihinin en büyük vurgunlarından birisi gerçekleşti.

Profesör Michael Hudson, 1 trilyon dolar değerindeki ekonomik güvencesi ve değeri bulunan Wall Street’in, faiz artışı ile 8 kat değer kazanarak 8 trilyon dolara çıktığını ifade etti.

Buradaki en büyük gerekçenin ise, bankacılık ve finans sistemi olduğunu vurguladı: “Bankalar, sıradan vatandaşın alacağı hizmet ve tüketim için aslında kredi ayırmıyor. Devasa kredi kartı borçları, bankaların en düşük orana sahip kredisi. Pastanın en büyüğü yatırım kredisi, konut kredisi vb. kalemler ile hisse senedi alımlarına ayrılıyor. Haliyle faiz artışı sonucunda bunlar inanılmaz bir değer kazanıyor. Enflasyon azalmıyor, hayat pahalılığı ve işsizliği bitmiyor, ancak zenginler çok daha zengin oluyor. Daha da zengin olan bu yüzde 1’lik kesim, bütün konutlara ve arsalara çökmek istiyor.”

Çeviri: Kutalmış Gürbüz

Related Posts

Kredi kartı borcunu öteleyenlerin sayısı 20 milyona ulaştı

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Lideri Mehmet Bülent Deniz, 36 milyon kredi kartının limitinin periyot bitmeden dolduğunu belirterek, “Semt …

‘Nesine.com’a Rekabet Kurulu’ndan soruşturma

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, D Elektronik Şans Oyunları ve Yayıncılık A.Ş.’nin (Nesine.com) münhasırlık içeren dikey anlaşmaları …

Bakan Nebati’den canlı yayında önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulunuyor. Bakan Nebati’nin açıklamalarından öne …

Almanya haziranda tekrar cari fazlaya döndü

AB, ABD ve Çin’in talebinin artması sayesinde Almanya’nın ihracatı bir evvelki aya kıyasla haziranda yüzde 4,5 artarak beklentileri aştı …

Rekabet Kurumu’ndan Sahibinden.com’a açılan soruşturmanın ayrıntıları belli oldu

Kurum, sitenin yeni ücretlendirme sistemi ve üyelik fiyatlarını yüksek oranlarda artırdığı iddialarını mercek altına alacak. Vatandaşa …

Korkut Boratav’dan döviz krizi uyarısı: Mevcut durum en fazla birkaç ay daha sürdürülebilir

İktisatçı Korkut Boratav, Türkiye’nin bir kere daha döviz krizi baskısıyla karşı karşıya olduğunu, mevcut durumun en fazla birkaç ay daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.