Türkiye bakliyat ihracatında artma devam ediyor

Hububat sektörünün Türkiye geneli ocak-nisan ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,37 artış ile 3,8 milyar dolara ulaşırken İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR)’nin ocak-nisan dönemi ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artışla 1,2 milyar dolar oldu.

İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, “Birlik olarak her geçen gün yurt dışındaki ve raflardaki pazar çeşitliliğimizi artırmaya devam ediyoruz.” dedi.

Hububat ve bakliyatta ihracat artışı sürüyor. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) nisan ayı ve 2023 yılı ocak-nisan dönemi ihracat rakamlarını açıkladı.

Buna göre; İHBİR’in nisan ayı ihracatı 279 milyon dolar olarak gerçekleşti. Hububat sektörünün Türkiye geneli nisan ayı ihracatı ise geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 6,93 artışla 867,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Hububat sektörünün Türkiye geneli ocak-nisan ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,37 artışla 3,8 milyar dolara yükseldi. İHBİR’in ocak-nisan ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 15 artışla 1 milyar 211 milyon dolara ulaştı.

NİSAN AYI İHRACATINDA IRAK ZİRVEDE

Nisan ayında, Hububat sektörünün en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke sırasıyla Irak, ABD ve Suriye oldu. Irak’a ihracat geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 13,3 artışla 157,9 milyon dolara ulaşırken, ikinci sıradaki ABD’ye ihracat yüzde 62,9 artışla 73,8 milyon dolara çıktı. Suriye’ye ise nisan ayında yüzde 18 düşüşle 36,5 milyon dolar ihracat gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir