Van’da dağa kaçırılan kızına seslenen anne: Orası senin yerin değil

Çocuklarının terör örgütü PKK mensupları tarafından kaçırıldığı savıyla 3 Eylül 2019’da farklı kentlerden Diyarbakır’a gelen aileler, hareketlerini kararlılıkla sürdürüyor.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan ailelerin gayreti 41’inci haftaya girdi.

10 yıl evvel kaçırılan kızına seslendi

Van, Hakkari, Şırnak ve çeşitli vilayetlerde uğraşlarını sürdüren aileler, 2 haftada bir, bir ortaya gelerek evlatlarına davette bulunuyor.

Van’da aksiyona katılan ailelerden Nazlı Sancar, 10 yıl evvel 13 yaşındayken dağa kaçırılan kızı Şeyma’ya ‘teslim ol’ daveti yaptı.

“Her gün beni tehdit ediyorlar”

Kronik rahatsızlığı olan ve tedavisine devam etmediğini belirten anne Sancar, “Evlatlarımız için başlattığımız hareket 41’inci haftaya girdi. Ben hastayım. Senin için bütün tedavilerimi yarıda bıraktım kızım. Sen gelene kadar ben tedavi görmeyeceğim. Kızım, onları dinleme lütfen gel devlet güçlerine teslim oldu. Orası senin yerin değil. Fare üzere sizi mağaralarda bekletiyorlar. Siz yılan üzere yaşıyorsunuz. Onlar kendi çocuklarını özel okullarda okutuyorlar. Bizim yoksul fukaranın çocuklarını dağlarda, mağaralarda mevti mahkum ediyorlar, kuşların önüne atıyorlar. HDP ve PKK’ya sesleniyoruz. Onlar demesin bu anneler, bu babalar geri adım atacak.

Son nefesimize kadar, kanımızın son damlasına kadar ben bu çabayı devam edeceğim. Geri adım atmıyorum, HDP ve PKK’dan da korkmuyorum. Zira her gün beni tehdit ediyorlar. Ancak ben onlardan korkmuyorum. Onlar bizi yıldıramazlar, biz onları yıldıracağız. Zafer bizim olacak. Biz kazanacağız. Allah’ın müsaadesi, devletimizin gücüyle, sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın İçişleri Bakanımızın gücüyle biz kazanacağız, zafer bizim olacak” diye konuştu.

“Bu vatanı, bu bayrağı bırakmayın”

PKK’nın 1,5 ay evvel kızı Şeyma’nın vefat haberini toplumsal medyada paylaştığını lakin buna inanmadığını anlatan Sancar, “Ben kızım Şeyma’yı HDP, PKK’dan alacağım. Biz evlatlarımızı ya canlı, ya meyyit alacağız. Bizim hakkımız olan evlatlarımızı versinler. Ben Şeyma’nın kınasını yakacaktım, gelinlik giydirmek istiyordum. Benim kızımdan ne istediler. Burada bütün dağdaki çocuklara da sesleniyorum. ‘Gelin teslim olun’. Bu vatanı, bu bayrağı bırakmayın. Onlar sizi kandırıyorlar” sözünü kullandı.

“Senin yerin orası değil”

Şeyma’nın kardeşi, 3 çocuk annesi Şeyda Sancar ise ablasının 2012’de eli kolu bağlanarak zorla kaçırıldığını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Çocuklarımız, kardeşlerimiz için evlat nöbetindeyiz. Ablam Şeyma’ya sesleniyorum. Gel ‘teslim ol.’ Hepimiz seni çok özledik. Senin yerin orası değil. Senin daha evvel çok hoş bir hayatın vardı. O hayatını elinde alıp, dağa kaçırdılar seni. 1,5 ay evvel mevt haberini attılar Twitter sayfasından. Biz inanmıyoruz buna. Zira benim annem Nazlı Sancar Van’da öncü olarak görünüyor bu evlat nöbetlerinde. Nazlı Sancar’a geri adım attırırsak, öbür aileler de geri adım atar’ diye kanıları var. Hiçbir formda yıkılmadık, yıkılmayacağız. Bizim için tek toprak, tek vatan, tek bayrak diyoruz. Biz Allah’ımıza, devletimin gücüne inanıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya sonsuz teşekkürler sunuyoruz. Onlar birinci günden bugüne her hususta yanımızdalar. Allah onlardan razı olsun. Rabbim onları başımızdan eksik etmesin. Benim annem bu nöbeti yalnızca Şeyma için değil, geleceğimiz olan çocukları ve torunları için de tutuyor. İnşallah biz bu ülkenin gençlerini kurtaracağız” dedi.

“Madde bağımlısı yapıp beyinlerinizi yıkıyorlar”

Kardeşine teslim ol davetinde bulunan Şeyda Sancar, “Şeyma senin 8 Ağustos 2012 de gittiğin gün her vakit, her gece, her dakika ve her saniye aklımızda. O günden sonra senin geri kalan hayatının hoş yaşatacağımızdan emin olabilirsin. Sen gel, devlet güçlerimize teslim ol. Sizi orda kandırıyorlar, unsur bağımlısı yapıp beyinlerinizi yıkıyorlar. Bizim çocuklarımız oraya ilişkin değil. Şeyma, ‘ben her vakit hakim olacağım’ diyordu. Ablamın hayallerini çaldılar” sözlerini kullandı.

Related Posts

Türkiye’de bin pilotun işini 300 kişi yapmak için çalışıyor

Türkiye’deki pilotlar şiddetli çalışma şartları nedeniyle problemler yaşıyor. ÂLÂ Partili İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclis üyesi ve …

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan 5. İslami Dayanışma Oyunları açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, düzenlediği basın toplantısında 5. İslami Dayanışma Oyunları’ndaki son durum hakkında …

Kurye, motosiklet çalmaya çalışan hırsızın üzerine uçtu

Zeytinburnu Yeşiltepe Mahallesi’nde, 14 Ağustos Pazar günü saat 03.30 sıralarında sipariş getiren Yavuz Dursun isimli motosikletli kurye …

Sancaktepe’de sünnet düğününde tekme ve yumruklar havada uçuştu

İstanbul’un Sancaktepe ilçesine bağlı, geçtiğimiz gün saat 23.30 sıralarında, ortalarında hasımlık bulunan 2 aile ortasında arbede çıktı …

Karagümrük’ün yeni kanat oyuncusu Atalanta’dan!

Spor Toto Harika Lig takımlarından Fatih Karagümrük, transfer çalışmalarına devam ediyor. Kırmızı-siyahlılar son olarak geçtiğimiz dönem kiralık …

Tayvan’dan Çin açıklaması: Tehdit olmayı sürdürüyor

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası Çin- Tayvan tansiyonu sürüyor. Çin savaş gemileri ve uçaklarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.