Yeni Covid-19 araştırması! Taburcu edilen üç kişiden biri hastanelik oldu

Cerrahpaşa profesörü İbrahim İkizeli'den korkutan açıklama! "Yaklaşık 4-5 kat artış var"

Bilim insanları Covid-19 tedavisi gören 48 bin kişinin kayıtlarını inceledi. Hastanede yatan hastaların yaklaşık üçte birinin taburcu edildikten kısa zaman sonra yeniden hastaneye kaldırıldığı keşfedildi. Öte yandan 5 bin 875’inin bu süre zarfında yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Yapılan yeni bir araştırma, taburcu edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının yaklaşık üçte birinin, bir ay içinde yeniden hastaneye kaldırılmak zorunda kaldığını ortaya koydu.

Irish Examiner sitesinin haberine göre, Leicester Üniversitesinden bilim insanları, Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan ve 31 Ağustos 2020’den önce taburcu edilen 48 bin hastanın verilerini inceledi.

Solunum, kalp-damar, metabolizma, böbrek hastalığı…

Araştırma kapsamında, taburcu edilen Kovid-19 hastalarında yeniden hastaneye kaldırılma ve ölüm oranlarının yanı sıra solunum, kalp-damar, metabolizma, böbrek ve karaciğer hastalığı görülme olasılığı değerlendirildi.

140 gün boyunca takip edildi

Ortalama 140 gün boyunca takip edilen hastaların yaklaşık üçte biri tekrar hastaneye yatırılırken, 5 bin 875’inin bu süre zarfında yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Araştırmacılar, Kovid-19 hastalarında, genel nüfusa göre çoklu organ yetmezliği, solunum sıkıntısı, diyabet ve kalp ve damar hastalıkları oranlarının önemli ölçüde arttığına da işaret etti.

Araştırmanın ayrıntıları “The British Medical Journal” (BMJ) dergisinde yayımlandı.

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir