3 ‘rekor’ bir arada

Küresel ticaretteki daralmaya rağmen 2023 yılı ihracatını artıda kapatan Türkiye, 2024’e de rekorla başladı. Türkiye, 20 milyar dolarla en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirdi. 

Ocak ayı ihracat verileri Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe tarafından Malatya’da açıklandı. 

Bakan Bolat, “Ocak ayının ilk 4 gününde çok az küresel sipariş olduğu halde 2024 yılı ocak ayında ihracatımız yüzde 3.6 oranında bir artış ile 20 milyar 28 milyon dolara yükseldi. Böylece tarihimizin en yüksek ocak ayı ihracat rekorunu kırmış olduk” dedi. 

Son 12 aylık ihracatın 256.5 milyar dolara yükseldiği bilgisini paylaşan Bolat, şöyle devam etti: 

“Yani aralık sonunda kırdığımız 255.8 milyar dolarlık ihracatın üstüne 700 milyon dolar daha ekledik, yeni rekorumuz 256.5 milyar dolar oldu. İthalatta da güzel bir haber var. Ocak ayında yüzde 22’lik bir azalış ile 26 milyar 201 milyon dolara gerileme kaydedildi. Bu şekilde ocak ayı dış ticaret açığımızda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 57’lik bir gerileme kaydedildi. Yani ocak ayı dış ticaret açığımız 6.2 milyar dolara indi. Geçen eylül ayı hariç hazirandan bu yana her ay ihracatımız rekor kırarak arttı. Böylece 2024’te orta programda yazdığımız hedef olan 267 milyar dolara ulaşmak için çabamız tempomuz artarak devam ediyor.” 

Otomotiv yine 1’inci sırada 

TİM Başkanı Gültepe depremden etkilenen illerin ihracatta 2023’ü önceki yıla göre yüzde 12,6 ekside kapattığını belirterek, “Her şeye rağmen 19 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirilmiş olmasını önemli bir başarı olarak değerlendiriyorum. Malatya 35 milyon dolar ihracatla deprem öncesinin rakamını yakaladı. Önemli bir üretim üssü konumundaki Malatya’nın potansiyelinin daha yüksek olduğunu biliyorum ve önümüzdeki yıllarda büyük başarılara imza atacağına inanıyorum” dedi. 

2024’e 267 milyar dolar mal, 110 milyar dolar hizmet ihracatı hedefiyle başladıklarını belirten Mustafa Gültepe, şu bilgileri paylaştı: 

“Yıla rekorla başlamamız önemli. Ocak ayındaki performansımız bizim için iyi bir moral ve motivasyon kaynağı oldu. Geçen ay 17 sektörümüz ihracatını artırdı. Sektörler özelinde otomotiv 2 milyar 780 milyon dolarla ilk sıradaki yerini korudu. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2.3 milyar dolarla kimya, 1.4 milyar dolarla hazır giyim, 1.2 milyar dolarla elektrik elektronik ve 1.1 milyar dolarla çelik şeklinde sıralandı. 

En çok ihracat yaptığımız ülkeler Almanya, ABD, Irak, İtalya ve Birleşik Krallık şeklinde sıralandı. Euro/dolar paritesinin ihracatımıza pozitif etkisi devam ediyor. Geçen ay parite farkı ihracatımıza 112 milyon dolar katkı verdi. Birim ihracat değerimiz ise 1.48 dolar oldu.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx