Amerika’dan Erdoğan’ın Hamas’la İlgili Sözlerine Yanıt Geldi

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Erdoğan’ın “Hamas terör örgütü değil, kurtuluş ve mücahitler grubudur” sözlerine yanıt geldi.

VOA Türkçe’den Dilge Timoçin’in haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Hamas konusundaki tutumumuz net. ABD, Hamas’ı 1997 yılında, sivil hedeflere karşı gerçekleştirdiği önceden tasarlanmış, siyasi amaçlı şiddet eylemleri nedeniyle ‘yabancı terör örgütü’ olarak tanımlıyor” denildi.

“7 Ekim’de gerçekleştirdiği dehşet verici eylemlerle açıkça ortaya koyduğu üzere, Hamas terör konusunda kararlı. Hamas bu krizin her aşamasında Filistin halkının çektiği acıları daha da arttırmış ve sürekli hale getirmiştir. Hamas teröristleri Filistin halkının haysiyet ve barış özlemlerini temsil etmemekte ya da ilerletmemektedir” denilen açıklamada bakanlık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili yorumu ise, kendisinin makamına bıraktı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Hamas terör örgütü değil, kurtuluş ve mücahitler grubudur” demişti. Erdoğan “Daha dün Ukrayna’da yaşanan savaşta ortaya çıkan kayıplar için dünyayı ayağa kaldıranların, Gazze’deki aleni katliama duvar kesilmesi, bu riyakarlığın en somut ifadesidir” diye konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx