Dondurulmuş limonu kabuğuyla yemek için 9 neden:

Bilim adamlarına göre kabuğuyla birlikte yenen dondurulmuş meyveler:

Antioksidan görevi görerek ve toksinleri uzaklaştırarak erken yaşlanmayı önlemeye ve cildi gençleştirmeye yardımcı olur;

Demirin daha iyi emilmesine yardımcı olur;

Dejeneratif hastalıklara karşı korur;

Bakteri ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşır;

Soğuk algınlığından daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur;

Yara iyileşmesini hızlandırır; gastrointestinal sistemdeki sorunlara yardımcı olur, ancak alevlenme sırasında değil;

“Kötü” kolesterol seviyesini azaltır;

Metabolik fonksiyonları hızlandırarak yağ kaybını teşvik ederek kilo kaybına yardımcı olur.

Dondurulduğunda limonu kabuğuyla birlikte rendelemek daha rahat ve kolaydır. Daha sonra ihtiyacınız olan yere bir porsiyon ekleyin: suya, limonataya, balığa, çorbaya, salataya veya sebze yemeğine. Daha sonra geri kalanını tekrar dondurucuya koyabilirsiniz.

Faydaları açısından bakıldığında C vitamini açısından zengin olan limon kabuğu, aynı zamanda çözünebilir bir lif olan pektin açısından da yüksektir. Özellikle kolon sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur ve mikrobiyomu destekleyerek faydalı bakterilere besin sağlar. Yayında alıntı yapılan bilim insanları, limon kabuğunun aynı zamanda kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet ve hatta bazı mide kanseri türlerinin riskini azaltabilen antioksidan D-limonen içerdiğini de paylaşıyor. Limon kabuğu, limon suyundan kat kat daha fazla C vitamini içerir. Bağışıklık fonksiyonunu artırabilir, iltihabı azaltabilir ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Yayınlanan bir araştırmaya göre limon kabuğu, diğer bitkilerde çok nadir bulunan özel bitki polifenolleri, flavonoidler açısından zengin bir kaynaktır. Narenciye flavonoidleri antibakteriyel, antifungal, antidiyabetik, antikanser ve antiviral etkilere sahiptir. Beslenme uzmanı “Limonlu suyun dengeli bir beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla birleşimi, etkili kilo kaybının anahtarıdır” diyor. “Bu şekilde yaşam tarzınızın bir parçası haline gelen ve daha az sağlıklı alışkanlıklara geri dönme şansınızı azaltan bir rutin yaratırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx