Somali’de anlaşma kutlaması

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un Türkiye ile ülkesi arasındaki Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması’nı imzalandığını duyurmasının ardından başkent Mogadişu’da kutlama töreni düzenlendi.

Törene katılan yüzlerce kişi Türkiye ve Somali bayrakları taşıdı.

Oğlu Türkiye’de karıştığı kazada motokurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olan Mahmud, Türkiye ile ülkesi arasındaki Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması’nı imzalandığını duyurmuştu.

8 ŞUBAT’TA ONAYLANDI

Türkiye ile Somali arasında 8 Şubat’ta savunma ve güvenlik konularını da içeren Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması imzalanmıştı. Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması’nın bölge ülkelerine yönelik bir tehdit oluşturmadığını belirterek, “Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız” demişti.

MSB: SOMALİ’YE TERÖRLE MÜCADELE DESTEĞİ VERECEĞİZ

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları da “Somali’nin isteği üzerine terörle mücadele konusunda verdiğimiz desteği deniz güvenliği alanında da vereceğiz. Böylece Somali’nin kendi karasularındaki yasa dışı ve düzensiz faaliyetlerle mücadelede kapasite ve kabiliyetlerini geliştirmesine yardımcı olacağız” açıklamasında bulunmuştu.

Ekonomik ve siyasi sorunların yaşandığı Somali’de terör örgütü Eş-Şebab, yıllardır ülkede güvenlik sorunu oluşturmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx