Stratejist: Altın Fiyatları Bu Yüksek Seviyelere Gidecek, Ancak…

Altın fiyatları, Federal Reserve’den bir yön beklerken sağlam bir tutunma modelinde kalmaya devam ediyor. Bir piyasa stratejisti, potansiyel değerli metal yatırımcılarını, 2024’ün nüanslı ticaret yılı olacağı için sabırlı olmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Altın piyasası faiz indirimi konusunda aşırı iyimser!

MarketGauge’da ticaret eğitimi ve araştırma direktörü olan Michele Schneider, yeni yılda altında yükselişe geçiyor. Ancak, değerli metal piyasasının muhtemelen yılın ilk yarısında bir miktar dalgalanma ve zayıflık göreceğini söylüyor. Yorumlar, altının 2.050 dolar direncinin altında sıkışıp kaldığı bir dönemde geldi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasa, Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürmesini bekliyor. Bununla birlikte Schneider, altın piyasasının beş ya da altı faiz indirimi gibi agresif bir gevşemeyi fiyatladığı için kendini aşmış göründüğünü ifade ediyor. Schneider, Fed’in faiz oranlarını belki üç kez indirmesinin daha muhtemel olduğunu söylüyor. Ayrıca, ilk indirimin Haziran ayında olağağını da sözlerine ekliyor.

Fed, para politikası konusunda iki yüzlü, çünkü…

Schneider, Fed’in enflasyona odaklanmaya devam ettiğini kaydediyor. Çünkü ekonomik faaliyetin sağlam tüketici talebinin etkisiyle makul ölçüde güçlü kalması nedeniyle tehdidin ortadan kalkmadığını belirtiyor. Aynı zamanda, tüketiciler kredi ile harcama yaparak imkanlarının ötesinde yaşıyorlar. Bunun da gelecekteki büyümeyi önemli ölçüde tehdit etmesi mümkün. Stratejist, enflasyonun şu anda 1970’lerdeki aynı modeli izlediğini belirtiyor. Geçmişe bakıldığında, ABD ekonomisinin enflasyon baskılarında önemli bir değişiklik görmesini beklemiyor. Bu bağlamda Schneider, şu yorumu yapıyor:

Şu anda gördüğümüz şey her şeyden çok bir düzeltme. Bunun bir deniz değişimi olduğunu düşünmüyorum. Fed’in para politikası konusunda bu kadar iki yüzlü olmasının nedeni de bu. Çünkü indirim yapmak için nedenler var. Ayrıca, daha uzun süre daha yüksek kalmak için nedenler var.

Michele Schneider, Fed’in enflasyonun gerçekten dibe vurduğunu ve tüketicilerin ekonomide bir miktar normalleşme gördüğünü umarak toplu iğne başı üzerinde dans ettiğini söylüyor. Bu belirsizliğin altın fiyatları üzerinde baskı yaratacağını da sözlerine ekliyor.

Altın fiyatları gerileyecek, ancak bu alım fırsatı olur

Michele Schneider, altın fiyatlarının 2.000 doların altına düşeceğini ve 1.980 dolar civarında ilk desteği test edeceğini tahmin ediyor. Hatta, potansiyel olarak bu yılın ilk yarısında 1.940 dolara kadar gerilemesinin mümkün olduğunu söylüyor. Ancak, zayıflayan ekonominin Fed’in faiz oranlarını düşürmeye zorlaması ve enflasyonla mücadeleden vazgeçmesi nedeniyle bunun önemli bir alım fırsatı olmasını bekliyor. Bu doğrultuda Schneider, “Altında büyük bir satış öngörmüyorum. Ancak bu daha çok fiyatta yavaş bir bozulma gibi görünüyor” diyor.

Altın fiyatları için uzun vadede hedefte 2.400 dolar var!

Michele Schneider, yılın ikinci yarısında resesyon korkuları ivme kazanmaya başladığında, Fed’in ekonomiye verdiği destekte tereddüt etmemesini bekliyor. Schneider, ekonominin oldukça iyi durumda olmasına rağmen, istihdamın zirveye ulaştığına dair açık göstergeler olduğunu söylüyor. Yılın ikinci yarısı ve 2025 ve sonrası için Schneider şu anda yaşanacak herhangi bir satışın altın fiyatları için dip noktayı işaret edeceğini belirtiyor. Ayrıca, ardından fiyatların 2.400 dolara çıkmasıyla uzun vadeli bir boğa eğilimi bekliyor. Bu konudaki görüşlerini ise şu şekilde ifade ediyor:

Kesinlikle sert bir iniş göreceğimizi söyleyemem, ancak aynı zamanda bu senaryoyu tamamen göz ardı edemem. Eğer koşullar bozulursa, Fed’in fiyatları yükseltmektense ekonomiyi hareket ettirmeyi tercih edeceğini düşünüyorum. İşte o zaman altın gibi bir enflasyon korumasına sahip olmak istersiniz.

Schneider, Fed’in en kötü senaryosunun stagflasyon ortamı olacağını söylüyor. Yani, daha yüksek fiyatlar ve daha yavaş büyüme ortamı. Stratejist, “Altın fiyatları dalgalı işlem görüyor. Çünkü ne olacağını bilmiyoruz. Bu yüzden sabırlı olmanız ve beklemeniz gerekiyor. Genel olarak, yumuşak bir iniş varsaymaktansa sert bir inişe hazırlanmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx