Volkswagen yeni pil fabrikasını erteledi

Volkswagen Grubu, Avrupa’daki elektrikli araç (EV) talebinin beklentilerin altında kalması nedeniyle dördüncü batarya hücresi fabrikası kararını erteledi. CEO Oliver Blume, Batarya Elektrikli Araç (BEV) pazarının Avrupa’da yavaş büyümesi göz önünde bulundurulduğunda, ek yerler için karar verme sürecinin şimdilik haklı bir ticari gerekçeye sahip olmadığını dile getirdi.

Firma, Avrupa’da potansiyel yer arama işlemini durdurdu Daha önce, şirket Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya’daki potansiyel yerler hakkındaki karar sürecini bir yıl erteleme kararı almıştı. Bu yılın başlarında yer seçimi konusunda aciliyet gösterilmedi.

Blume ile Çek yetkililer arasında yakın zamanda yapılan toplantı bir ilerleme kaydedilmemiş gibi görünüyor. Çek Cumhuriyeti, batarya gigafabrikası için bir yer teklif etmişti ancak Volkswagen’in kararsızlığı sebebiyle, ülkenin Başbakanı Petr Fiala, daha fazla bekleyemeyeceklerini açıkladı. Önerilen site, diğer potansiyel yatırımcılara sunulacak.

Volkswagen yeni pil fabrikasını erteledi

Volkswagen’in bu hamlesi, PowerCo batarya yan kuruluşu aracılığıyla 2030 yılına kadar Avrupa’da altı batarya gigafabrikası açma planıyla zıt düşüyor. Bu gigafabrikalar için zaten seçilmiş olan yerler arasında Salzgitter, Almanya; Valencia, İspanya; ve St. Thomas, Ontario, Kanada bulunuyor. Salzgitter ve Valencia tesislerinin sırasıyla 2025 ve 2026 yıllarında faaliyete geçmesi beklenirken, Ontario tesisi 2027’de açılacak.

İlginç bir şekilde, Avrupa Volkswagen’in en büyük EV pazarını oluşturuyor ve küresel EV satışlarının %60’ından fazlasını kapsıyor. Ancak şirketin Avrupa’daki EV siparişlerinde önemli bir düşüş yaşanıyor, CFO Arno Antlitz geçen yıla göre siparişlerin 300.000’den bu yıl 150.000’e düştüğünü ifşa etti.

Belirtmek gerekir ki, Volkswagen EV ile ilgili planlarını erteleyen tek otomotiv üreticisi değil. Ford ve General Motors gibi birkaç küresel otomobil üreticisi de EV batarya üretimi ve model lansmanlarını erteledi, Toyota ise mevcut mali yıl için EV satış beklentilerini revize etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx