DEM Parti karar aşamasında: Başak Demirtaş şaşkınlığı, CHP ile görüşmelerde deprem etkisi yarattı

31 Mart’ta yapılacak yerel seçime ilişkin siyasi partiler arasında görüşme trafiği sürerken, Başak Demirtaş’ın İstanbul’dan aday olabileceğine ilişkin açıklaması CHP ile DEM Parti arasındaki görüşmelerde deprem etkisi yarattı. Demirtaş’ın açıklaması, partinin İstanbul’da aday çıkarılmasını savunan tabanın elini güçlendirirken, ittifak içinde yer alan sol-sosyalist parti ve gruplar ise DEM’in içinde yer almadığı ittifakı kurduklarını açıkladı. Belediye başkan adayının EMEP’ten gösterilmesini isteyen ittifak, görüşünü, “Belediye Başkanı DEM Parti’den seçilirse, kayyım atanır” iddiasına dayandırdı.

Dem Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’ın CHP Genel Merkezi’nde  Özgür Özel

Görüşmeler sürerken, siyası alandan çekilerek uzun yıllardır sessizliğini koruyan Leyla Zana’nın AKP’den gelecek tekliflere açık olduklarını belirtip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “çözüm sürecini raftan indirmeye” çağırması, ardından Edirne Cezaevinde yatan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın, “Teklif gelirse DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olabilirim” açıklaması, iki parti yönetiminde ve kulislerde bomba etkisi yarattı.

Başak Demirtaş rahatsızlığı

Başak Demirtaş’ın açıklamasının parti yönetiminin bilgisi dahilinde olup olmadığına yönelik sorulara net yanıtlar şu ana kadar verilmiş değil. DEM Parti kulislerinden edinilen bilgiye göre, Demirtaş’ın açıklaması, CHP ile ittifak görüşmelerini sürdüren parti yönetiminde rahatsızlık yarattı. CHP ile ittifaka ilişkin mesafenin alındığı bir aşamada yapılan açıklama, parti tabanında tartışmanın fitilini ateşledi. İddiaya göre, açıklama tabanda ve yönetimde CHP ile ittifaka karşı olan çevrelerin elini güçlendirdi.

Demirtaş’ın açıklamasının kısa süre içinde parti yönetiminin bilgisi dışında yapıldığının anlaşılmasına rağmen, İstanbul’da anlaşmanın zora girdiği ileri sürülüyor. Buna rağmen görüşmelerin sürdüğü, İstanbul’da anlaşma olmaması halinde bile Adana ve Mersin Büyükşehir seçimlerinde ittifakın gerçekleşebileceğinin olası olduğu belirtiliyor.


Başak Demirtaş

MYK’da masaya yatırılacak

Yapılan ön seçimler sonrası aday isimlerinin belirlenmesi, ittifaklar ve ortaya çıkan yeni durumu görüşmek üzere DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Eş Genel Başkanlar Tülay Hatimoğullları ve Tuncer Bakırhan başkanlığında HDP Genel Merkezi’nde toplandı. İki gün sürecek yerel seçimlere ilişkin kararlar alınması bekleniyor. Toplantıda Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığına ilişkin talebi de masaya yatırılacak.

Tunceli’de ittifaktan DEM’siz karar

Bir yandan CHP ile diğer yandan sol ve sosyalist parti ve gruplarla ittifak görüşmelerini sürdüren DEM Parti, Tunceli’de beklemediği bir durumla karşılaştı. Görüşme halinde olduğu Emek Partisi, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Emek ve Özgürlük Cephesi ile Türkiye İşçi Partisi, Tunceli’de ittifak kurduklarını açıkladı.

Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgiye göre, DEM Parti ile diğer partiler arasında ittifak görüşmeleri sürerken, Sosyalist Meclisler Federasyonu, belediye başkan adayının EMEP’ten gösterilmesinde ısrarcı oldu. Federasyon görüşünü, “Belediye Başkanı Dem’den olursa yeniden kayyım atanır” iddiasına dayandırdı. Ancak Tunceli’de yüksek oy potansiyeline sahip DEM, ittifakın bu talebini kabul etmedi. Bunun üzerine DEM’den ret cevabı alan dört oluşum, kendi aralarında ittifak kurduklarını açıkladı.

EMEP İl Başkanı Ergin Tekin, DEM Parti’yi dıştalayan ittifakı, “Dersim’in tarihsel, siyasal ve sosyolojik özgünlüğünü esas alan, en geniş demokratik ittifakı savunarak kazanımla çıkmak tek politik doğrumuzdur. Ve ortak protokolün en doğru, birleştirici ve demokratik bir ittifak olduğunu savunarak bu politik tutum etrafında buradan halkımıza ilan ediyoruz” sözleri ile duyurdu.

Açıklamaya rağmen sürecin noktalanmadığı, ittifak kuran oluşumlar ile DEM parti arasında görüşmelerin merkezi düzeyde sürdüğü ve yeni bir uzlaşmanın mümkün olduğu ifade ediliyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx